Školský poriadok
- Dodatok k školskému poriadku 1/2025
Školský poriadok
Spojená škola
SNP 1653/152
017 01 Považská Bystrica
NÁZOV:
Spojená škola
SÍDLO:
SNP 1653/152, 017 01 Považská Bystrica
IČO:
31116175
DIČ:
2020942891
ŠTATUTÁRNY ORGÁN:
Mgr. Miriam duchoňová - riaditeľka spojenej školy
EMAIL:
riaditel@ssipb.sk
TELEFÓN:
042/4321427
PRÁVNA FORMA:
Rozpočtová organizácia
ZRIAĎOVATEĽ:
Regionálny úrad školskej správy v trenčíne
SÍDLO:
Hviezdoslavova 140/ 3, 911 01 Trenčín
IČO:
54130450
PREROKOVANÉ NA PEDAGOGICKEJ RADE:
05.09.2024
PREROKOVANÉ NA RADE ŠKOLY:
18.09.2024
ŽIACI BOLI OBOZNÁMENÍ SO ŠKOLSKÝM PORIADKOM:
09.09.2024
ZÁKONNÍ ZÁSTUPCOVIA BOLI OBOZNÁMENÍ SO ŠKOLSKÝM PORIADKOM:
Prostredníctvom webového sídla školy a vo vestibule budovy
v
PREAMBULA ČLÁNOK I. VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
ČLÁNOK II. PRÁVA A POVINNOSTI DETÍ A ŽIAKOV
ČLÁNOK III. PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV 0
ČLÁNOK IV. ORGANIZÁCIA A DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKOLY – ŠZš, ZŠ s AU, PŠ
ČLÁNOK V. ORGANIZÁCIA A DOCHÁDZKA DETÍ DO ŠKOLY – ŠMŠ
ČLÁNOK VI. POVINNÉ PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE
ČLÁNOK VII. ORGANIZÁCIA DŇA, PREVÁDZKA TRIED A VNÚTORNÝ REŽIM MATERSKEJ ŠKOLY
ČLÁNOK VIII. POPLATKY ZA POBYT DIEŤAŤA V MATERSKEJ ŠKOLE
ČLÁNOK IX. ORGANIZÁCIA VYUČOVACIEHO DŇA, PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM ŠKOLY 2
ČLÁNOK X. SAMOSPRÁVA TRIEDY A POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV
ČLÁNOK XI. ORGANIZÁCIA ČINNOSTÍ V ŠKOLSKOM KLUBE DETÍ
ČLÁNOK XII. STRAVOVANIE V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI
ČLÁNOK XIII. HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA PROSPECHU ŽIAKOV A SPRÁVANIA SA ŽIAKOV
ČLÁNOK XIV. HODNOTENIE SPRÁVANIA A OPATRENIA VO VÝCHOVE
ČLÁNOK XV. POCHVALY A INÉ OCENENIA
ČLÁNOK XVI. ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA ŽIAKOV
ČLÁNOK XVII. PEDAGOGICKÝ DOZOR 6
ČLÁNOK XVIII. OCHRANA ŽIAKOV PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM 7
ČLÁNOK XIX. PODROBNOSTI O PODMIENKACH NAKLADANIA S MAJETKOM, KTORÝ ŠKOLA SPRAVUJE
ČLÁNOK XXI. PODÁVANIE SŤAŽNOSTÍ
ČLÁNOK XXIII. ENVIROMENTÁLNA ZODPOVEDNOSŤ A UDRŽATEĽNOSŤ ŠKOLY
ČLÁNOK XXIV. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA 1
PRÍLOHY 4
PREAMBULA
V súlade s poslaním a hodnotami Spojenej školy SNP 1653/152, Považská Bystrica (ďalej len „škola“), ktorá zahŕňa špeciálnu materskú školu, špeciálnu základnú školu, základnú školu pre žiakov s autizmom, praktickú školu a školský klub detí, prijímame tento školský poriadok (ďalej len „Školský poriadok“). Našou prioritou je vytvoriť inkluzívne, bezpečné a podnetné prostredie, ktoré rešpektuje jedinečnosť každého dieťaťa a žiaka (ďalej v texte ako „žiak“, „žiaci“) a podporuje jeho maximálny rozvoj.
Vychádzame z princípov rovnosti, rešpektu a spolupráce. Veríme, že každý žiak má právo na kvalitné vzdelanie prispôsobené jeho individuálnym potrebám a schopnostiam. Snažíme sa poskytovať vzdelávacie príležitosti, ktoré podporujú nielen akademický, ale aj sociálny a emocionálny rozvoj našich žiakov.
Tento školský poriadok je navrhnutý tak, aby jasne stanovil práva a povinnosti všetkých členov našej školskej komunity – žiakov, rodičov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí sú povinní tento školský poriadok dodržiavať. Cieľom je vytvoriť harmonické prostredie, kde každý člen komunity cíti podporu, rešpekt a zodpovednosť.
Naša škola sa zaväzuje k:
- Inklúzii a diverzite: Vítame a podporujeme rozmanitosť, uznávame jedinečnosť každého žiaka a zabezpečujeme, aby všetci mali rovnaké príležitosti na úspech.
- Bezpečnosti a ochrane zdravia: Dbáme na vytváranie bezpečného prostredia, kde sa každý žiak môže cítiť chránený a podporovaný.
- Individuálnemu prístupu: Prispôsobujeme vzdelávacie postupy a metódy individuálnym potrebám našich žiakov, aby sme maximalizovali ich potenciál.
- Spolupráci a partnerstve: Posilňujeme spoluprácu medzi školou, rodičmi a komunitou, pretože veríme, že spoločným úsilím dosiahneme najlepšie výsledky pre našich žiakov.
- Právu na vzdelanie: Zabezpečujeme kvalitné a prístupné vzdelanie pre všetkých žiakov bez ohľadu na ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
Tento školský poriadok je výsledkom spoločného úsilia našej školskej komunity, vydaný riaditeľkou školy na základe § 153 zákona č. 245/2008 Zb. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po prerokovaní v rade školy a v pedagogickej rade školy dňa 15.09.2024 a platnosť nadobudol Dňa 19.09.2024.
Školský poriadok predstavuje náš záväzok k vytváraniu pozitívneho a podporujúceho prostredia pre všetkých žiakov. Veríme, že dodržiavanie tohto poriadku prispeje k harmonickému a efektívnemu fungovaniu našej školy, kde každý žiak má možnosť rozvíjať svoje schopnosti a dosiahnuť svoj plný potenciál. Žiak a jeho zákonný zástupca sú so školským poriadkom oboznámení na začiatku školského roka preukázateľným spôsobom a sú povinní ho dodržiavať počas celého štúdia.
Neprítomnosť rodiča na triednom aktíve ho nezbavuje povinnosti spolupracovať so školou pri výchove a vzdelávaní žiaka.
-
- Školský poriadok predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických i ostatných zamestnancov školy.
- Škola je zodpovedná za realizáciu práva na vzdelanie tým, že organizuje vnútorný chod školy, výchovu a vzdelávanie žiakov a vytvára podmienky pre fungujúce, otvorené, vzájomne prospešné a podporujúce medziľudské vzťahy. Škola je miestom efektívneho využitia času výchovy a vzdelávania.
- Školský poriadok je vypracovaný na základe medzinárodných dohovorov a zmlúv, ku ktorým sa prihlásila Slovenská republika, ako sú Deklarácia práv dieťaťa a Listina základných práv a slobôd, tiež ďalšie legislatívne a všeobecne záväzné právne normy, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania detí a žiakov[1].
- Školský poriadok zohľadňuje stupeň a mieru postihnutia vzdelávaných žiakov Špeciálnej základnej školy, Základnej školy pre žiakov s autizmom a Praktickej školy. Niektoré jeho ustanovenia platia obmedzene pre žiakov ŠZŠ C variantu, žiakov s poruchami autistického spektra (ďalej len „PAS“ ) a žiakov vzdelávaných podľa IVP v závislosti od stupňa a druhu zdravotného postihnutia.
- Špeciálna materská škola (ďalej len „ŠMŠ“) zabezpečuje predprimárne vzdelávanie – výchovu a vzdelávanie detí predškolského veku spravidla od 3 do 6 rokov a pre deti s odloženou školskou dochádzkou so zdravotným znevýhodnením, t.j. deti s mentálnym postihnutím a deti s PAS.
- Špeciálna základná škola (ďalej len „ŠZŠ“) zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením. Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje s využitím špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, ktoré spolu s učebnicami, pracovnými zošitmi a špeciálne upravenými učebnými textami podľa špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka poskytuje bezplatne škola, v ktorej sa žiak vzdeláva. Výchova a vzdelávanie žiakov sa prispôsobuje špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám. Škola sa môže vnútorne diferencovať podľa druhu a stupňa zdravotného znevýhodnenia žiakov na:
- variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia
- variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia
- variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie.
- Základná škola pre žiakov s autizmom (ďalej len „ZŠ s Au“) zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia a s mentálnym postihnutím. Výchova a vzdelávanie žiakov sa prispôsobuje ich špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám, zohľadňujúc ich individuálne možnosti a schopnosti.
- Praktická škola (ďalej len „PŠ“) poskytuje vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti alebo v strednej škole. Vzdelávací program PŠ pripravuje žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce vrátane prác v domácnosti, pričom sa títo žiaci zacvičujú na vykonávanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom učiteľa.
- Školský klub detí (ďalej len „ŠKD“) zabezpečuje pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku v Špeciálnej základnej škole a Základnej škole pre žiakov s autizmom nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a ich prípravu na vyučovanie.
- V období školského vyučovania riaditeľka školy môže poskytnúť deťom alebo žiakom zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových, najviac päť dní voľna. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ak sa nariadi zákaz prevádzky škôl a školských zariadení podľa osobitého predpisu alebo ak v období školského vyučovania dôjde k živelnej pohrome alebo k udalosti, pri ktorej môžu byť ohrozené život alebo zdravie detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení, minister školstva môže rozhodnúť o zvýšení počtu vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 alebo 12.
- O poskytnutí voľna deťom alebo žiakom sú zákonní zástupcovia informovaní vopred prostredníctvom platformy EduPage alebo webového sídla školy. Počas poskytnutého voľna deťom alebo žiakom sa v škole nevyučuje. O poskytnutí voľna podľa § 150 ods.5 zákona informuje riaditeľka školy zriaďovateľa školy Regionálny úrad školskej správy v Trenčíne.
-
- Škola má záujem pripraviť svojich žiakov pre život tak, aby sa vedeli v ňom správne orientovať, poznali hodnoty, našli si primerané uplatnenie, boli šťastní. K tomu je potrebné, aby si žiaci:
- osvojili a zachovávali základné pravidlá a časový harmonogram a program školy, rešpektovali jej zameranie a svojimi vzájomnými vzťahmi prispeli k dobrej atmosfére,
- osvojili zásady mravného správania, vedomosti a praktické zručnosti na veku primeranej úrovni.
- Žiak Spojenej školy, SNP 1653/152, Považská Bystrica má nasledujúce práva:
- na vzdelanie,
- na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a zdravom prostredí,
- na výchovu a vzdelávanie v slovenskom jazyku,
- na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami a záujmami v rozsahu ustanovenom príslušným školským vzdelávacím programom,
- na vzdelávanie zamerané na mnohostranné poskytovanie vecných informácií,
- žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva,
- žiak má právo k danému učivu položiť otázku a dostať na ňu odpoveď,
- na individuálny prístup rešpektujúc jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
- na bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety s výnimkou pracovných zošitov z cudzích jazykov,
- na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
- na komunikáciu s pedagogickými aj nepedagogickými zamestnancami školy v duchu zásad humanity a tolerancie,
- na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov, na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach,
- ak žiak alebo zákonný zástupca žiaka má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiadať riaditeľku školy o vykonanie komisionálnej skúšky - preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky,
- predložiť svoje požiadavky a návrhy na zlepšenie práce vo svojej triede, svojmu triednemu učiteľovi, prípadne riaditeľke školy,
- na vypočutie v konaniach, ktoré sa týkajú jeho osoby,
- na omyl, zmenu názoru a právo na vývin,
- zapojiť sa podľa vlastného záujmu do niektorej z foriem záujmovej činnosti a súťaží,
- žiak má právo, aby disciplinárne opatrenia, ktoré sa voči nemu vykonávajú, boli zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa,
- žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a podpornými opatreniami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
- na poskytnutie podporného opatrenia uvedeného vo vyjadrení s cieľom poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 1 školského zákona. Školský podporný tím a odborné činnosti poskytované na 2. stupni podpornej úrovne vykonávané pedagógom a odborným zamestnancom školy v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie a špecializovaným centrom poradenstva a prevencie sa riadia obsahovými štandardmi odborných činností v zariadeniach poradenstva a prevencie a v prostredí škôl a výkonovými štandardmi odborných činností, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, vývoja, výskumu a mládeže Slovenskej republiky s platnosťou od 1. septembra 2023,
- žiak s ťažkým zdravotným postihnutím má právo na prítomnosť osobného asistenta, ktorého činnosť upravuje časť I prílohy č. 4 k zákonu č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov,
- podľa osobitných právnych predpisov má žiak v škole právo na ochranu súkromia a osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním, s výnimkou poskytnutia informácií súvisiacich s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže, týraním alebo iným nezákonným konaním páchaným žiakom alebo páchaným na žiakovi,
- žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, pedagogického asistenta, sociálneho pedagóga,
- na rozvoj a slobodu, v rámci dodržiavania pravidiel určených vnútornými normami školy,
- právo na bezplatné vzdelanie a hru,
- právo na slobodu prejavu,
- organizovať a zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a záujmových aktivít,
- Škola má záujem pripraviť svojich žiakov pre život tak, aby sa vedeli v ňom správne orientovať, poznali hodnoty, našli si primerané uplatnenie, boli šťastní. K tomu je potrebné, aby si žiaci:
g) na zaručenie rovnakého prístupu ku každému uchádzačovi, dieťaťu, žiakovi a poslucháčovi v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou osobitným predpisom podľa § 145 odst. 1 zákona 245/2008 Z.z. a podľa zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon)
-
- Žiak Spojenej školy, SNP 1653/152, Považská Bystrica má nasledujúce povinnosti:
- plniť zákonom stanovenú povinnú školskú dochádzku, zúčastňovať sa vyučovania podľa platného rozvrhu, zúčastňovať sa podujatí organizovaných školou v rámci uskutočňovania školského vzdelávacieho programu,
- dodržiavať školský poriadok a ďalšie vnútorné predpisy školy,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,
- rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi školy a dobrými mravmi, byť disciplinovaný,
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- osvojovať si vedomosti a zručnosti a na vyučovanie sa pripravovať tak, aby dosahoval čo najlepšie výsledky,
- nosiť na vyučovanie pomôcky podľa pokynov vyučujúcich,
- chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
- chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané,
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať
- každú zmenu zdravotného stavu, osobných údajov a iných dôležitých informácií ihneď nahlásiť triednemu učiteľovi,
- konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- chodiť do školy vhodne a čisto oblečený a upravený, prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezuviek a má k dispozícii hygienické vrecúško,
- počas prestávok sa riadiť pokynmi službukonajúcich učiteľov,
- byť účastný spolu s učiteľmi a ostatnými zamestnancami na tvorbe a ochrane životného prostredia školy a jej areálu,
- v prípade neprítomnosti na vyučovaní v škole zo zdravotných dôvodov predložiť potvrdenie o dôvode neprítomnosti na vyučovaní zo strany zákonného zástupcu alebo príslušného lekára,
- v prípade úrazu, ohrozenia alebo zaznamenania konania ohrozujúceho iných žiakov ihneď informovať vyučujúceho, pedagogický dozor, prípadne najbližšiu dospelú osobu,
- v zmysle zásad BOZP je žiak je povinný ohlásiť učiteľovi požívanie omamných látok a energetických nápojov u spolužiakov.
- Žiakom je zakázané:
- fajčiť tabakové výrobky, vodnú fajku, elektronické cigarety, prechovávať alebo užívať drogy, alkoholické nápoje, energetické nápoje, žuvací tabak, nikotínové žuvačky a iné zdraviu škodlivé návykové látky v priestoroch školy a pri činnostiach organizovaných školou, obstarávať si veci nedovoleným spôsobom v areáli školy i mimo nej,
- prinášať do školy a požívať alkohol, energetické nápoje, drogy a iné omamné, psychotropné a zdraviu škodlivé látky,
- manipulovať s otvoreným ohňom v budove školy a v jej areáli,
- vytvárať a zverejňovať audio, videozáznamy a fotografie spolužiakov a zamestnancov školy bez ich súhlasu, vytvárať falošné profily na sociálnych sieťach, ktoré znevažujú školu, žiakov a zamestnancov,
- hrať akékoľvek hazardné hry o peniaze,
- vulgárne sa vyjadrovať,
- správať sa arogantne a neúctivo k iným osobám,
- vyrušovať na vyučovaní, zaoberať sa činnosťami, ktoré nesúvisia s predmetom vyučovania,
- našepkávať, odpisovať, používať nedovolené pomôcky, odovzdávať ako svoju prácu zadania vypracované inou osobou,
- sedieť na oknách, radiátoroch, chodbových parapetoch, na zemi, vykláňať sa z okien, naháňať sa po chodbách, šmýkať sa po zábradlí,
- nosiť zbrane a iné zdravie a bezpečnosť ohrozujúce predmety, živé zvieratá a predmety rušiace, resp. rozptyľujúce pozornosť žiakov a učiteľov,
- opustiť budovu školy počas vyučovania bez súhlasu triedneho učiteľa,
- prijímať návštevy do objektu školy,
- manipulovať a zasahovať do elektrických, vodovodných a iných zariadení,
- manipulovať s technickými zariadeniami slúžiacimi na ochranu budovy, majetku školy a monitorovanie osôb,
- klamať, podvádzať a zavádzať učiteľov ako aj ostatných pracovníkov a žiakov školy,
- v škole je zakázané šikanovanie v akejkoľvek podobe (v nepriamej podobe – vydieranie, prehliadanie, ignorovanie a iné, aj v priamej podobe — fyzická agresia, verbálna agresia, psychické manipulovanie a týranie, kyberšikanovanie a iná agresia) - tento bod je podrobne rozpracovaný v smernici o šikanovaní,
- používať mobilný telefón a iné produkty zaradené do kategórie informačno-komunikačných technológií prinesených so sebou na vyučovaní, v tomto čase musia byť vypnuté a odložené v taške; v prípade nutnosti povolí jeho použitie vyučujúci. Zákaz používať mobilný telefón platí aj v rámci ŠKD. Pri porušení týchto pravidiel je učiteľ oprávnený vypnuté zariadenie odňať a vrátiť žiakovi alebo jeho zákonnému zástupcovi až na konci vyučovania. V mimoriadnych prípadoch (pri opakovanom porušení tohto bodu) je možné vypnutý mobilný telefón odňať žiakom na začiatku vyučovania a vrátiť ho po jeho skončení. Zákaz sa nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením používajúcich komunikačný prostriedok na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením,
- pohybovať sa po chodbách školy na kolieskových korčuliach, kolobežkách, skateboardoch a bicykloch,
- nosiť do školy cenné veci a hotovosť vysokej sumy. V prípade porušenia tohto bodu nenesie škola za stratu a zničenie žiadnu zodpovednosť.
- Pri porušení ktoréhokoľvek zákazu sa bude voči žiakovi postupovať podľa výchovných opatrení obsiahnutých v školskom poriadku.
- Žiak Spojenej školy, SNP 1653/152, Považská Bystrica má nasledujúce povinnosti:
ČLÁNOK III.
PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV-
- Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
- komunikovať so zamestnancami školy,
- predkladať návrhy na zlepšenie fungovania školy,
- sledovať výchovno-vzdelávacie výsledky svojho maloletého dieťaťa na webovej stránke školy prostredníctvom prístupového kódu do internetovej žiackej knižky,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na osobnú návštevu vyučujúceho dohodnutú minimálne deň vopred, pričom učiteľ nie je povinný prijať zákonného zástupcu žiaka v čase vyučovania, ak rodič navštívi vyučujúceho počas prestávky, musí rozhovor časovo obmedziť tak, aby vyučujúci mohol včas začať ďalšiu vyučovaciu hodinu,
- na účasť na zasadnutiach rodičovskej rady, na triednych schôdzkach, na konzultáciách o prospechu, správaní a dochádzke svojho dieťaťa, ktoré sa uskutočňujú osobne, v priestoroch školy po včasnom oznámení termínu elektronickými prostriedkami,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy alebo školského zariadenia,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
- byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy,
- vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti,
- na poskytnutie základnej informácie o prebranom učive, ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu v trvaní viac ako jeden vyučovací deň, a to na základe žiadosti zákonného zástupcu prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným dohodnutým spôsobom, a to najmenej v rozsahu názvu prebraného učiva a informácie o domácej úlohe, ak bola zadaná
- požiadať o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 2 školského zákona
- na elektronickú formu komunikácie so školou prostredníctvom školského informačného systému (platforma EduPage) na základe doručených prístupových údajov.
- Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia má povinnosť:
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne alebo z nedbanlivosti zavinil,
- dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona,
- oznámiť neodkladne dôvod neprítomnosti žiaka, ak sa nemôže zúčastniť na vyučovaní v škole alebo v školskom zariadení (za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne vážne rodinné dôvody),
- ospravedlniť neprítomnosť žiaka - ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti,
- ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 14 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, zákonný zástupca túto skutočnosť oznamuje riaditeľke školy písomným potvrdením od lekára a uvedie predpokladaný čas jeho neprítomnosti; pri opätovnom nástupe je povinný predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia dieťaťa, resp. vyhlásenie podľa aktuálnych predpisov,
- v prípade, ak zákonný zástupca žiaka vyžaduje, aby jeho dieťa bolo uvoľnené zo školského vyučovania počas dňa, je povinný písomne alebo formou elektronickej ospravedlnenky cez platformu EduPage oznámiť triednemu učiteľovi alebo riaditeľke školy dôvod uvoľnenia z výchovno-vzdelávacieho procesu a hodinu, kedy má byť žiak z vyučovania uvoľnený. Oznámenie musí byť písomné a musí byť podpísané zákonným zástupcom. Bez písomného oznámenia od zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka nebude žiak uvoľnený z výchovno-vzdelávacieho procesu pred časom, ktorý je obvyklý podľa rozvrhu hodín, prípadne určený v prihláške do ŠKD. Zákonný zástupca je povinný si dieťa osobne vyzdvihnúť zo školy,
- ak zákonný zástupca do 30 pracovných dní neoznámi dôvod neprítomnosti dieťaťa v MŠ môže riaditeľka rozhodnúť o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania dieťaťa,
- vyzdvihnúť si dieťa bezodkladne, ak dostane od učiteľa alebo školského zdravotníka informáciu, že dieťa má teplotu, hnačku, zvracia alebo sa vyskytlo iné ochorenie či nevoľnosť. Opätovný nástup v takomto prípade je možný len s lekárskym potvrdením, že dieťa nemá žiadnu infekčnú chorobu,
- uhrádzať mesačný príspevok zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v škole podľa príslušných nariadení a príspevok na stravu podľa pokynov materskej školy,
- nezverejňovať akúkoľvek komunikáciu medzi školou a zákonnými zástupcami napr. na sociálnych sieťach z dôvodu ochrany osobných údajov,
- zúčastňovať sa rodičovských združení, triednych pohovorov, dostaviť sa do školy na predvolanie triedneho učiteľa alebo vedenia školy. Zákonný zástupca má byť v pravidelnom kontakte s učiteľom (osobnom, telefonickom),
- poskytnúť škole aktuálne kontaktné adresy, telefónne čísla (pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa alebo žiaka),
- je povinný bezodkladne vziať žiaka z výchovno-vzdelávacieho procesu na zavolanie riaditeľkou školy (prípadne jeho zástupcom, triednym učiteľom, školským zdravotníkom). Opatrenie sa uskutočňuje v prípade, že žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie. Riaditeľka školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie dieťaťa alebo žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením dieťaťa alebo žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľka školy bezodkladne privolá:
- Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:
- zákonného zástupcu žiaka
- zdravotnícku pomoc
- Policajný zbor
ČLÁNOK IV.
ORGANIZÁCIA A DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKOLYŠZŠ, ZŠ s Au, PŠ
-
- Organizačné zložky školy sú:
- Špeciálna materská škola
- Špeciálna základná škola
- Základná škola pre žiakov s autizmom
- Praktická škola
- Organizačné zložky školy sú:
Súčasti školy sú:
-
-
- Školský klub detí
- Školská jedáleň
- Budova školy má 1 hlavný vstup, ktorý sa pre žiakov otvára o 05:45 hodine. Od 05:45 do 07:30 funguje ŠKD pre žiakov, ktorí sú do ŠKD prihlásení. ŠKD funguje aj po skončení vyučovania od 11:20 do 16:00. Do ŠKD sa prijímajú spravidla žiaci základnej školy (bližšie v čl. IX).
- Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa a zákonného zástupcu.
- V určených priestoroch je žiak povinný sa prezuť do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami. V týchto priestoroch sa žiak zároveň prezlečie a odloží si zvyšný odev spolu s obuvou na vopred určené miesto.
- Vyučovanie začína zvonením o 07:45 hod. Za začiatok vyučovania sa považuje prvá vyučovacia hodina daného žiaka v rozvrhu hodín na daný deň.
- Vyučovací deň môže mať najviac 6 vyučovacích hodín. Po skončení vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia.
- Na hodinách realizovaných v odborných priestoroch, pri pracovnom vyučovaní a pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy majú žiaci na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.
- Vo vstupných priestoroch školy, v školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch - pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy, zabezpečujú dozor riaditeľkou školy poverení pedagogickí zamestnanci, prípadne ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu.
- Dozor nad žiakmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti a pri dopĺňaní základného úväzku vyučovaním výchovných predmetov alebo pri zastupovaní aj vychovávatelia. Ak nie je možné zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom. Pedagogický dozor je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada vopred jeho zákonný zástupca o uvoľnenie z vyučovania.
-
ČLÁNOK V.
ORGANIZÁCIA A DOCHÁDZKA DETÍ DO ŠKOLY - ŠMŠ-
- Budova školy má bočný vstup, ktorý sa pre deti ŠMŠ otvára o 07:00 hod. Deti odprevádzajú do budovy školy zákonní zástupcovia a odovzdávajú ich triednej učiteľke alebo asistentke pri vchode do školy, ktorí im pomáhajú pri prezliekaní a následne deti odprevádzajú do tried. Bočný vstup do budovy školy sa zatvára o 15:00 hodine.
- Škola je v prevádzke v dňoch školského vyučovania. Prevádzka školy je celodenná. Celodenná prevádzka je v čase od 07:00do 15:00 hod.
- Prevádzku školy môže zriaďovateľ dočasne obmedziť alebo prerušiť zo závažných organizačných dôvodov, z technických dôvodov, z hygienicko-epidemiologických dôvodov, na základe nariadeného opatrenia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva alebo na návrh riaditeľky školy z iných dôvodov, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť a zdravie detí a zamestnancov alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
- Po príchode do školy dieťa nesmie svojvoľne opustiť budovu školy.
- Dozor nad deťmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti a pri dopĺňaní základného úväzku vyučovaním výchovných predmetov tiež vychovávatelia.
- Deti môžu do školy prichádzať od 07:00. Z dôvodu zabezpečenia účastí detí na rannom programe je možné dieťa doviezť do školy najneskôr do 07:35. Deti preberajú pedagogickí asistenti a pomocné vychovávateľky pri vchode do školy, alebo v priestoroch šatní, kde vykonávajú ranný filter, pomáhajú im pri prezliekaní a odprevádzajú do tried. Zákonný zástupca odprevádza dieťa buď ku vstupu do budovy školy alebo do priestorov šatne, nevstupuje do tried.
- Prevádzka školy počas letných prázdnin v mesiacoch júl a august
- Počas letných prázdnin je prevádzka školy prerušená najmenej na 3 týždne z dôvodov potreby dôkladnej dezinfekcie prostredia a predmetov nachádzajúcich sa v triedach, ako aj čerpania dovoleniek pedagogických a ostatných zamestnancov podľa plánu čerpania dovoleniek,
- Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky školy počas letných prázdnin oznamuje riaditeľka školy najmenej dva mesiace pred začiatkom prerušenia na mieste dostupnom zákonným zástupcom a na webovom sídle školy,
- Počas letných prázdnin z dôvodu nižšieho počtu detí budú spájané do tried a to v závislosti od počtu prihlásených detí, ktorý bude po výzve nahlásený zákonnými zástupcami riaditeľke školy. Nahlásenie je potrebné vykonať najneskôr do 5 pracovných dní od výzvy.
-
- Prerušenie dochádzky dieťaťa
- V prípade existencie dôvodov môže riaditeľka vydať rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do školy aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa.
- Ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu, vtedy riaditeľka školy rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa aj na základe žiadosti zákonného zástupcu, pričom v žiadosti zákonný zástupca uvedie dôvod, časové rozmedzie prerušenia a či dieťa nastúpi naspäť do školy najneskôr 14 dní pred ukončením prerušenia.
- prerušením dochádzky sa vytvára priestor na eliminovanie príčin, pre ktoré prišlo k prerušeniu dochádzky, na absolvovanie odborných vyšetrení, na ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky a pod.
- Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie
- Predčasnému skončeniu predprimárneho vzdelávania musí predchádzať písomné upozornenie zákonných zástupcov zo strany riaditeľky školy.
- Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.
- K predčasnému ukončeniu predprimárneho vzdelávania môže dôjsť z nasledovných dôvodov:
- Prerušenie dochádzky dieťaťa
- Opakované porušenie podmienok školského poriadku zo strany zákonných zástupcov dieťaťa
- Úmyselné zamlčanie zhoršeného zdravotného stavu dieťaťa zo strany zákonného zástupcu
- Predčasné ukončenie navrhnuté lekárom dieťaťa
- Odmietnutie zákonného zástupcu absolvovať vyšetrenia v prípade odporúčania riaditeľky školy po nástupe dieťaťa do školy a podozrení riaditeľky na potrebu vykonať takéto vyšetrenia
- Organizácia denných činností zabezpečuje vyvážené striedanie foriem denných činností podľa denného poriadku.
Denný poriadok zahŕňa tieto formy denných činností:
-
-
- hry a hrové činnosti spontánne alebo učiteľkou navodzované hry a hrové aktivity detí. Súčasťou hier a hrových činnosti sú vopred plánované edukačné aktivity
- zdravotné cvičenia - plánujú učiteľky podľa interných metodických materiálov školy na dobu jedného týždňa. Každodenné cvičenia zamerané na podporu fyzického rozvoja detí, zahŕňajúce zdravotné cviky, relaxačné a dychové cvičenia
- vzdelávacia aktivita - cieľavedomá, systematická, zmysluplná, konkrétna výchovno-vzdelávacia činnosť
- pobyt vonku (PV) - denný pobyt na čerstvom vzduchu, zahŕňajúci voľné hry, pohybové aktivity, alebo prechádzky, zameraný na podporu zdravia a fyzického vývinu detí
- Odpočinok - realizuje sa v závislosti od potrieb dieťaťa
- činnosti zabezpečujúce životosprávu – (osobná hygiena, stravovanie, stolovanie) - realizujú sa v stanovenom čase. Čas podávania stravy je zohľadnený podmienkami špeciálnej materskej školy.
-
ČLÁNOK VI.
POVINNÉ PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE-
- Na predprimárne vzdelávanie v špeciálnej materskej škole sa prijímajú deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s mentálnym postihnutím a s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
- Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti:
- od troch do šiestich rokov veku,
- ak dovŕšia šesť rokov veku, ale nedosiahli školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania – pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
- dieťa, ktorému bolo dodatočne odložené plnenie povinnej školskej dochádzky.
- Do špeciálnej materskej školy /ďalej ŠMŠ/ sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní a vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie /potvrdzujúce mentálne postihnutie a autizmus/.
- Termín podávania žiadostí pre budúci školský rok je od 30. apríla do 31. mája.
- Spôsob podania žiadosti:
Zákonný zástupca môže podať žiadosť :
- osobne
- písomne poštou
- elektronicky
- Zákonný zástupca môže požiadať o zmenu materskej školy, kde bude dieťa plniť povinné predprimárne vzdelávanie, pričom o tejto zmene informuje pôvodnú materskú školu a riaditeľa novej školy.
ČLÁNOK VII.
ORGANIZÁCIA DŇA, PREVÁDZKA TRIED A VNÚTORNÝ REŽIM MATERSKEJ ŠKOLY-
- Prevádzku školy určil zriaďovateľ školy a konkrétny časový rozvrh prevádzky bol dohodnutý v spolupráci s riaditeľkou školy a zákonnými zástupcami detí. Rozvrh školy musí rešpektovať každý zákonný zástupca, každé dieťa, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.
- Škola je v prevádzke v pracovných dňoch školského vyučovania od 07:00 do 15.00 hodiny.
- Škola môže mať maximálne 5 tried – kapacita zariadenia je 21 detí. Triedy sa označujú I. ŠMŠ, II.ŠMŠ, III.ŠMŠ, IV. ŠMŠ, V. ŠMŠ.
- Prevádzka vo všetkých triedach sa začína od 07:00. Od 07:00 do 07:30 prebieha zhromažďovanie detí v triedach, začína sa denný režim školy.
- Prevádzka školy sa končí najneskôr o 15:00. Do tohto času je potrebné, aby si zákonný zástupca prevzal dieťa z budovy školy.
- Zákonný zástupca preberá dieťa v čase od 11:30-12:00 alebo od 14:00 do 15:00.
- V prípade dochádzky v inom čase, v nevyhnutnom prípade, môže zákonný zástupca vopred požiadať o úpravu dochádzky, avšak takým spôsobom, aby nenarušil priebeh výchovno-vzdelávacej činnosti ostatných detí.
- Zodpovedná službukonajúca učiteľka v dňoch školského vyučovania pred prebratím dieťaťa vykonáva tzv. „ranný filter“, ktorého cieľom je identifikovať deti, ktoré prejavujú zreteľné príznaky prípadného infekčného ochorenia dieťaťa s možnosťou ohrozenia ostatných detí v materskej škole a povinnosť službukonajúcej učiteľky je odmietnuť prevziať takéto dieťa do dennej prevádzky školy.
- Organizácia v umyvárni:
- každé dieťa má vlastné hygienické potreby (hrebeň, uterák, od 5.rokov zubnú kefku, pastu a pohár, označené menom)
- za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov a suchú podlahu zodpovedá príslušná nepedagogická zamestnankyňa
- Zdržiavanie detí v umyvárni je povolené len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe
- za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a prevádzkový zamestnanec MŠ.
- Organizácia pri stravovaní:
- Za kvalitu a predpísané množstvo stravy pre deti v škole zodpovedá vedúca školskej jedálne. Strava pre deti je zabezpečená v školskej jedálni. Za hygienu a kultúru stravovania, organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom.
- Časový harmonogram podávania jedla:
desiata:
09:00 - 09:15
obed:
11:00 - 11:30
olovrant:
14:00 - 14:20
-
-
- Pitný režim – príprava a dopĺňanie nápojov, napr. pitnej vody, výživovo hodnotných nápojov zabezpečujú prevádzkoví zamestnanci školy. Počas podávania stravy (desiata, obed, olovrant) zabezpečujú pitný režim určené kuchárky. Každá trieda disponuje nádobami s nápojmi a pohármi. Každé dieťa má vlastný pohár a fľašu. Za ich čistotu zodpovedá zákonný zástupca.
- Deti 3-ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 – 5-ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 – 6-ročné používajú samostatne kompletný príbor.
- Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť ( alergia na mliečne výrobky,...).
- Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca deň vopred, najneskôr do 12,00 hod. osobne alebo telefonicky u vedúcej školskej jedálne. V prípade, že sa tak nestane, zákonný zástupca uhrádza plnú stravnú jednotku.
- Ak dieťa ochorie a zákonný zástupca neodhlási dieťa včas zo stravy, môže si obed v prvý deň ochorenia dieťaťa prevziať do obedára v čase od 11.00 hod. do 13:00 hod.
- Organizácia pri odpočinku:
- Počas odpočinku je povinnosťou zákonného zástupcu zabezpečiť dieťaťu pyžamo a povinnosťou učiteľky dohliadnuť na prezlečenie dieťaťa do pyžama pod jej vedením, najmä u najmenších detí.
- Pravidelné vetranie spálne zabezpečí poverený nepedagogický zamestnanec. Počas odpočinku vetranie prispôsobuje učiteľka poveternostným podmienkam tak, aby nebolo ohrozené zdravie detí.
- Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút.
- So staršími deťmi, najmä 5-6-ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, počúvaniu rozprávok, muzikoterapii a občasnému pozeraniu detských filmov; podľa uváženia pedagóga. Počas odpočinku detí si učiteľka dopĺňa triedne písomnosti, príp. študuje odbornú literatúru. Dĺžka odpočinku v jednotlivých triedach je uvedená v denných poriadkoch. Za výmenu posteľných obliečok jedenkrát za mesiac zodpovedá upratovačka. Za čistotu a hygienu oblečenia prineseného z domu zodpovedajú zákonní zástupcovia detí.
- Organizácia počas pobytu detí vonku:
- Počas pobytu vonku sú zabezpečené pohybové aktivity detí v rámci školského dvora alebo vychádzky do okolia školy. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, keď sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé poveternostné podmienky.
- Počas pobytu vonku zodpovedá učiteľka za plnohodnotné aktivity, bezpečnosť a ochranu ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky.
- Jednotlivé triedy podľa možnosti využívajú rôzne plochy na školskom dvore určené na pobyt vonku, a tým predchádzajú veľkému množstvu detí na jednej ploche. Na porade sa učiteľky dohodnú na využívaní školského dvora.
- Bezpečnosť areálu školského dvora, je zabezpečená podľa potrieb tak, aby sa na školskom dvore nenachádzali žiadne predmety ohrozujúce zdravie detí a zamestnancov školy. V prípade nemožnosti odstránenia predmetu, bude tento predmet označený bezpečnostnou páskou signalizujúcou zákaz používania.
- Je potrebné, aby zákonní zástupcovia zabezpečili svojim deťom v každom počasí primerané oblečenie a obuv. Je povinnosťou zákonných zástupcov zabezpečiť pre svoje dieťa pršiplášť, ktorý uschová v jeho skrinke v šatni.
- V čase uzamykania školy poverený zamestnanec skontroluje uzatvorenie vstupných dverí. Pri prechádzaní cez dvere sú zákonní zástupcovia i všetky ostatné osoby (vrátane zamestnancov školy) povinní ich za sebou vždy zatvoriť.
- Pri vychádzke mimo areál školy ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Je tiež povinná zabezpečiť, aby všetky deti mali na sebe reflexnú vestu.
- Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka, zodpovedá za deti podľa § 4 ods. 2 písm. a) b) vyhlášky 541/2021 Z. z o materskej škole jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy.
- V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom (šiltovka, klobúk a pod.), aby sa predišlo úpalu, vhodný odev a opaľovací krém s faktorom minimálne UV 30 a viac. V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00 do 15.00 hod. obmedzuje na minimum.
- V čase zimných mesiacov počas sneženia a mrznutia sa na pobyte vonku učiteľky s deťmi zdržiavajú na bezpečných miestach, nie pod stromami, na ktorých je vrstva ťažkého snehu. Dbajú na bezpečnosť detí pred pošmyknutím na ľade, či snehu. Zákonný zástupca zabezpečí pre dieťa nepremokavé oblečenie, obuv, rukavice, čiapku. Po skončení pobytu vonku učiteľka zabezpečí vysušenie mokrého oblečenia a obuvi, pričom sú jej nápomocní prevádzkoví zamestnanci.
- Škola organizuje mimoškolské aktivity. Počas týchto exkurzií, výletov a vychádzok sa v plnom rozsahu vzťahujú na dieťa školské predpisy. V prípade, ak bude aktivita spoplatnená, budú o tom zákonní zástupcovia vopred upovedomení.
-
Na týchto podujatiach je dieťa povinné:
-
-
- dostaviť sa včas na určené miesto,
- spoločne so skupinou odísť a spoločne sa vrátiť,
- neopúšťať skupinu,
- dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia,
- dôsledne rešpektovať pokyny,
- zabezpečiť si vhodný odev, materiálne a iné vybavenie podľa požiadaviek vyučujúceho,
- na všetkých akciách organizovaných školou dôsledne dodržiavať pravidlá školského poriadku.
-
ČLÁNOK VIII.
POPLATKY ZA POBYT DIEŤAŤA V MATERSKEJ ŠKOLE-
- Zákonný zástupca je povinný:
- pravidelne uhrádzať príspevky na čiastočnú úhradu nákladov v škole v súlade s § 28 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole.
- príspevok sa uhrádza vopred do 30. dňa príslušného kalendárneho mesiaca prostredníctvom bankového prevodu alebo v hotovosti priamo v škole.
- všetky potrebné informácie k úhradám nákladov dostane zákonný zástupca prostredníctvom webovej stránky školy.
- v prípade neuhradenia príspevku v zmysle zákona, po predchádzajúcom ústnom upozornení triednou učiteľkou, poverená osoba riaditeľkou písomne vyzve zákonného zástupcu o zaplatenie príspevku v stanovenej lehote.
- z dôvodu porušovania školského poriadku a neuhradenia príspevkov v zmysle Všeobecného záväzného nariadenia, môže riaditeľka po predchádzajúcom jednom písomnom upozornení zákonného zástupcu a po jeho opätovnom neuhradení príspevku rozhodnúť o predčasnom ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- Zákonný zástupca je povinný:
Oslobodenie od platenia poplatkov
-
-
- príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa:
-
- pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
- ak zákonný zástupca dieťaťa o to písomne požiada a je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
- ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu. Podmienky zníženia, zvýšenia alebo odpustenia príspevku určí zriaďovateľ vo VZN.
-
- príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa:
-
ČLÁNOK IX.
ORGANIZÁCIA VYUČOVACIEHO DŇA, PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM ŠKOLY-
- Vyučovací proces všetkých druhov a stupňov zdravotného znevýhodnenia sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľka určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou. Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovom sídle školy. Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom školy. Rozvrh hodín musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec, odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.
Vyučovacie hodiny a prestávky:
Začiatok hodiny
Koniec hodiny
Prestávka
07:45
08:30
10 min
08:40
09:25
20 min
09:45
10:30
10 min
10:40
11:20
5 min
11:25
12:05
5 min
12:10
12:50
koniec vyučovania
-
- Niektorí žiaci ŠZŠ zaradení do C variantu, žiaci s poruchou autistického spektra alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami sa vzdelávajú podľa IVP na základe odporúčania poradenského zariadenia a vyučovanie môže prebiehať bez určenia prestávok, respektíve vyučujúci sa podriaďuje aktuálnemu zdravotnému stavu žiaka a okolnostiam, ktoré individuálne ovplyvňujú edukačný proces. Na vyučovaní je prítomný spolu s triednou učiteľkou aj pedagogický asistent. Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Veľká prestávka trvá 20 minút. Obedňajšia prestávka trvá najmenej 30 minút medzi vyučovaním a záujmovou činnosťou. Obedňajšia prestávka pre žiakov prvého a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine. Obedňajšia prestávka pre žiakov tretieho až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.
- Počas prestávok sa žiak správa disciplinovane a pokojne s ohľadom na to, aby bola umožnená príprava na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak nesmie byť hlučný, neslušný, používať vulgárne výrazy a provokatívne sa správať, nebehá po triede a po chodbách, bez potreby sa nezdržiava na toaletách, kde neničí majetok školy a odpadky separuje do príslušných odpadkových košov. Nie je dovolené odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel, vyhadzovať von oknom a odhadzovať voľne v školskom areáli.
- Počas malých prestávok sa deti zdržiavajú v triede. Cez veľkú prestávku (po 2. vyučovacej hodine) sa deti zdržiavajú na chodbe podlažia svojej triedy.
- Na začiatku vyučovania každý žiak musí byť na svojom mieste podľa zasadacieho poriadku. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si pripraví pomôcky a pokojne očakáva príchod vyučujúceho. Ak sa učiteľ nedostaví na vyučovanie do 5 minút od začatia vyučovacej hodiny, týždenník to oznámi riaditeľke školy alebo zástupkyni riaditeľky školy.
- Ak má žiak vyučovanie v odbornej učebni alebo cvičebni, pripraví si potrebné pomôcky a disciplinovane čaká na príchod vyučujúceho v svojej triede. Vstup do dielní, počítačových učební, knižnice, terapeutických miestností, cvičebne, posilňovne a na trávnaté ihrisko za školou je možný len v sprievode a za prítomnosti vyučujúceho a pri dodržaní podmienok vnútorných prevádzkových poriadkov týchto priestorov. V uvedených priestoroch je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy a má prísne zakázané svojvoľne manipulovať s predmetmi bez dovolenia.
- Signálom na ukončenie hodiny je zvonenie. Hodinu končí vyučujúci vzájomným pozdravom so žiakmi. Žiak opúšťa triedu až po odchode vyučujúceho, prípadne s jeho dovolením.
- Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, hudobná miestnosť, herňa, študovňa, učebňa IKT, knižnica, cvičebňa, posilňovňa, školská kuchynka, pohybová miestnosť, miestnosti Snoezelen a NEMO, pracovná dielňa na drevo, krajčírska dielňa, multifunkčná pracovná dielňa, školský areál za budovou školy, vonkajšie priestory na pestovateľské práce, altánok. Vyučovací proces môže byť realizovaný aj mimo Spojenej školy, ak je dopredu ohlásený vedeniu školy - napríklad školské ihrisko pri 6. ZŠ, SNP Považská Bystrica.
- Riaditeľka školy môže zo zdravotných a iných vážnych dôvodov čiastočne alebo úplne oslobodiť žiaka od vyučovania niektorého predmetu na celý školský rok alebo na jeho časť. Žiaka z telesnej a športovej výchovy oslobodzuje riaditeľka školy na základe vyjadrenia detského lekára.
- Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého predmetu, musí byť prítomný na vyučovaní tohto predmetu a zamestnáva sa pomocnými úlohami pri vyučovaní; ak je predmet zaradený na prvú alebo poslednú vyučovaciu hodinu, žiak sa jeho vyučovania nezúčastňuje.
- Zo školskej akcie organizovanej mimo areálu školy, ktorá sa končí neskôr ako povinné vyučovanie, môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Z miesta konania školskej akcie končiacej sa skôr ako povinné vyučovanie môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby bola garantovaná bezpečnosť návratu žiakov domov. Podrobnosti budú špecifikované v informovanom súhlase vypracovanom pre danú akciu.
- Počas mimoškolských aktivít, exkurzií, pohybových kurzov, poznávacích zájazdov, výletov a vychádzok sa v plnom rozsahu vzťahujú na žiaka školské predpisy. Ak tieto aktivity nie sú povinné, účasť žiaka na nich musí byť odsúhlasená zákonným zástupcom. V prípade, ak bude aktivita spoplatnená, budú o tom zákonní zástupcovia vopred upovedomení. Ak bolo žiakovi udelené výchovné opatrenie, môže byť z podujatia vylúčený a bude mu určená náhradná činnosť v škole.
Na týchto podujatiach je žiak povinný:
-
-
- dostaviť sa včas na určené miesto,
- spoločne so skupinou odísť a spoločne sa vrátiť,
- bez vedomia vyučujúceho neopúšťať skupinu,
- dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia,
- dôsledne rešpektovať pokyny vyučujúcich, ako aj nariadenia, uvedené v poučení pre žiakov, s ktorými je žiak oboznámený pred začiatkom jednotlivých školských akcií,
- po ukončení podujatia v skupine sa osobne nahlásiť pedagogickému dozoru, aby tento registroval jeho návrat a rozhodol o ďalšej činnosti žiaka,
- zabezpečiť si vhodný odev, materiálne a iné vybavenie podľa požiadaviek vyučujúceho,
- na všetkých akciách organizovaných školou dôsledne dodržiavať pravidlá školského poriadku.
- V prípade, ak žiak v škole utrpí úraz, alebo je žiakovi nevoľno, oznámi túto skutočnosť školský zdravotník, príp. triedny učiteľ alebo riaditeľka školy zákonnému zástupcovi. Zákonný zástupca je povinný choré dieťa alebo žiaka vyzdvihnúť zo školy sám, alebo zabezpečiť sprevádzanie príbuznej dospelej osoby.
- Dieťaťu alebo žiakovi, ktorý utrpel v škole úraz, je povinný zdravotník alebo vyučujúci zabezpečiť ošetrenie a odovzdať ho zákonnému zástupcovi dieťaťa alebo žiaka, príp. inej dospelej osobe, ktorá bude vykonávať nad dieťaťom alebo žiakom dohľad. Zákonný zástupca má právo byť pravdivo informovaný o príčinách a spôsobe úrazu, ošetrení a následkoch úrazu svojho dieťaťa alebo žiaka.
- Škola v prípade podozrenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti o žiaka, a to pri neustále sa opakujúcich predkladaniach ospravedlnení zo zdravotných dôvodov zo strany zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia bez predloženia lekárskeho potvrdenia, zváži možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, môže rodič požiadať o uvoľnenie z vyučovania:
- z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, ale žiak je povinný o tom informovať aj triedneho učiteľa,
- z viac hodín a z jedného vyučovacieho dňa (ospravedlňuje triedny učiteľ),
- z viac ako jedného dňa na základe písomnej žiadosti podanej osobne, alebo prostredníctvom elektronickej ospravedlnenky v platforme EduPage (ospravedlňuje riaditeľka školy alebo triedny učiteľ).
- Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole najneskôr do 24 hodín dĺžku trvania neprítomnosti žiaka na vyučovaní buď osobne, telefonicky alebo prostredníctvom platformy EduPage.
- Neskorý príchod na vyučovanie žiak zdôvodňuje a ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho. Opakované neskoré príchody budú zaznamenané a môžu byť dôvodom na prijatie výchovného opatrenia.
- Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa. Po ukončení vyučovania vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane pod dozorom učiteľa alebo pedagogického asistenta odchádza do jedálne alebo školského klubu, prípadne sa presunie do šatne, oblečie sa a opúšťa školskú budovu.
- Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené. V učebniach po ukončení vyučovania nesmie žiak nechávať prezuvky, ani žiadne iné osobné veci.
-
ČLÁNOK X.
SAMOSPRÁVA TRIEDY A POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV-
- Žiacky kolektív triedy si môže so súhlasom triedneho učiteľa zvoliť triednu samosprávu.
- V každej triede konajú službu jeden/dvaja týždenníci, ktorých určuje triedny učiteľ.
- Povinnosti týždenníkov sú:
- Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, zodpovedajú za kriedu a špongiu, dohliadajú na poriadok a počas prestávok v súčinnosti s vyučujúcim zabezpečujú vyvetranie triedy.
- Ak do piatich minút nepríde vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
- Hlásia neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny.
- Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za zanechanie primeraného poriadku v triede a za uzatvorenie okien.
- Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
- Hlásia triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy a iné možné incidenty.
ČLÁNOK XI.
ORGANIZÁCIA ČINNOSTÍ V ŠKOLSKOM KLUBE DETÍ-
- Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len „ŠKD“) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie; pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie okrem štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja a školských prázdnin. Po dohode s rodičmi sa realizuje príprava na školské vyučovanie.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD:
- výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí je zameraná na činnosti oddychového, rekreačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktoré sa uskutočňujú v oddeleniach školského klubu detí
- v oblasti rekreačného charakteru – vychádzkami, športom, cvičením umožniť deťom čo najviac času stráviť pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný a psychický rozvoj detí
- v čase určenom na prípravu na vyučovanie si deti podľa pokynov vypracujú domáce úlohy a opakujú učivo
- súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti je aj stravovanie detí; deti prichádzajú do jedálne v sprievode určeného pedagogického zamestnanca, správajú sa slušne a dodržiavajú pravidlá stolovania; po skončení obeda deti odchádzajú spoločne v sprievode dozor konajúceho pedagogického zamestnanca
- výchovno-vzdelávaciu činnosť školského klubu detí vykonávajú pedagogickí zamestnanci – vychovávatelia
- počas konania záujmových krúžkov si deti preberajú vedúci krúžkov od vychovávateľov do svojej zodpovednosti a po ukončení činnosti ich osobne odovzdajú vychovávateľom
- na záujmovú a rekreačnú činnosť školského klubu detí sa využíva študovňa, učebňa IKT, knižnica, cvičebňa, posilňovňa, školská kuchynka, relaxačné miestnosti Snoezelen, NEMO, herňa, hudobná miestnosť, triedy, priestory školy, školský dvor, areál za budovou školy, altánok
- ŠKD sa nachádza priamo v budove školy.
- ŠKD sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa poskytuje v čase od 05:45hod. do 7:30 hod. (ako ranný školský klub ) a od 11:20 do 16:00 hod. Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke je zákonný zástupca povinný nahlásiť vychovávateľom. Zo školského klubu alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť. Odchod žiakov z ŠKD v popoludňajších hodinách prebieha do 16:00 hod.
- Do ŠKD sa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijíma žiak základnej školy, ktorý je prihlásený na pravidelnú dochádzku. Vo výnimočnom prípade môže riaditeľka školy udeliť výnimku pre žiaka praktickej školy. A to v prípade, ak rodič-samoživiteľ alebo obaja rodičia žiaka pracujú, a tým zabezpečujú životnú úroveň dieťaťa, t.j . ani jeden z rodičov nepoberá opatrovateľský príspevok.
- Do ŠKD možno prijať žiaka aj na nepravidelnú dochádzku alebo na prechodné obdobie, ktorého dĺžka je vyznačená v rozhodnutí o prijatí.
- Ranná činnosť ŠKD je ukončená o 7:30hod., kedy zodpovednosť za dieťa preberá učiteľ alebo pedagogický asistent, ktorý učí v danej triede. Staršie deti sa presúvajú do tried sami pod dohľadom vykonávajúceho dozoru.
- Pedagogický zamestnanec školy, ktorý vyučuje v príslušný deň poslednú vyučovaciu hodinu, odovzdáva deti vychovávateľovi ŠKD v priestoroch školskej jedálne.
- Prechod detí do oddelení ŠKD v rámci priestorov školy zabezpečuje podľa rozvrhu týždennej činnosti vychovávateľ, pedagogický asistent alebo pomocný vychovávateľ.
- Dochádzka do ŠKD sa skončí na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu alebo dňom uvedeným v písomnom oznámení; ak v písomnom oznámení nie je uvedený deň skončenia dochádzky, dochádzka sa skončí dňom nasledujúcim po dni doručenia písomného oznámenia. Dochádzka do ŠKD sa skončí aj uplynutím času uvedeného v rozhodnutí o prijatí, na ktorý bol do školského klubu žiak prijatý, alebo uložením opatrenia vo výchove, ktorým je vylúčenie.
- Príspevok na úhradu dieťaťa za pobyt v ŠKD:
- Za pobyt žiakov v ŠKD sa vyberá mesačný poplatok vo výške 10€, ktorý stanovuje zriaďovateľ zariadenia.
- V odôvodnených prípadoch môže byť príspevok znížený alebo úplne odpustený na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorá je posudzovaná v súlade so sociálnymi kritériami stanovenými zriaďovateľom.
- O odpustenie príspevku za ŠKD môže riaditeľku školy písomne požiadať rodič za čas, kedy je žiak dlhodobo chorý. Odpustiť príspevok môže riaditeľka školy len vtedy, ak žiak na základe riadne vopred ospravedlnenej absencie, príp. dlhodobo zhoršeného zdravotného stavu nemôže navštevovať ŠKD v danom mesiaci ani jeden deň.
- Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD sa uhrádza do 10. dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
- Ak zákonný zástupca neuhradí príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD a boli využité všetky primerané a dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne riaditeľka školy o vyradení dieťaťa z ŠKD.
- Ak rodič odhlási dieťa zo školského klubu detí v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie príspevku.
- Príspevok sa hradí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.
- Dieťa má zakázané svojvoľne odísť zo školského klubu. Dieťa zo školského klubu preberá zákonný zástupca, alebo ním poverená osoba. Dieťa môže odísť z ŠKD len na základe zápisného lístka, písomného súhlasu alebo po telefonickom hovore zákonného zástupcu.
- Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami určenými týmto školským poriadkom.
ČLÁNOK XII.
STRAVOVANIE V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI-
- Školská jedáleň je zariadenie školy na zabezpečenie stravovania žiakov a zamestnancov školy.
- Telefonický kontakt do školskej jedálne je 0910 668 410.
- Strava sa prihlasuje na základe prihlášky na stravovanie a uhradenia stravy. Pri platbe na účet treba udať správny variabilný symbol, meno a priezvisko stravníka (informácia pre prijímateľa).
- Mesačný príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na stravovanie v zariadení školského stravovania sa uhrádza vopred za nasledujúci mesiac, najneskôr do 20. dňa v mesiaci na účet: IBAN SK12 8180 0000 0070 0058 7835 formou trvalého príkazu, internetbankingu alebo poštovou poukážkou. Strava sa považuje za uhradenú až po pripísaní na stravovací účet čo trvá 3 – 5 dní.
- Zákonný zástupca je povinný prihlásiť a odhlásiť dieťa alebo žiaka zo stravy deň vopred do 13:00 hodiny. Po tomto čase nie je možné dieťa alebo žiaka z prevádzkových dôvodov odhlásiť a zákonný zástupca je povinný uhradiť poplatok za stravu. V prvý deň choroby dieťaťa alebo žiaka je možné neodhlásenú stravu odobrať do obedára v čase od 11:00 do 11:20 hodiny, alebo po telefonickom dohovore s vedúcou ŠJ ale v takomto prípade stravník uhrádza plnú výšku príspevku na stravovanie za jedlo, ktorý je uvedený pri jednotlivých kategóriách stravníkov. Ďalšie dni neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchovno-vzdelávacom procese v škole je potrebné dieťa alebo žiaka zo stravovania včas odhlásiť. Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.
- Do termínu stanoveného vedúcou školskej jedálne je potrebné zaplatiť stravné za daný mesiac. Tento termín bude rodičom oznámený elektronicky.
- Jedlá sa vydávajú pri výdajovom okienku.
- Časový harmonogram podávania jedla v jedálni:
od 11:20 do 13:20hod.
-
- Žiaci, ktorí sa nestravujú v školskej jedálni, majú vstup do jedálne zakázaný. V školskej jedálni sa žiaci zdržiavajú len nevyhnutnú dobu na obed. Pri stole sa žiaci správajú kultúrne - nevykrikujú, nerozprávajú nahlas, nenechávajú po sebe odpadky, nesiahajú iným do jedla, udržiavajú čistotu a nehrajú sa.
- Do školskej jedálne vstupuje každé dieťa alebo žiak s umytými rukami, v prezuvkách, bez vrchného odevu, čiapky a školskej tašky. Všetko si odkladá v priestore pred jedálňou alebo do šatne. Do školskej jedálne sa nesmie vstupovať so žuvačkou.
- Ak stravník niečo vyleje alebo rozbije, nahlási to pracovníkom školskej jedálne. Za opakované nevhodné správanie v školskej jedálni sa bude voči žiakom postupovať podľa výchovných opatrení obsiahnutých v školskom poriadku.
- Po skončení obeda prinesie použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto, pri odchode od stola zasunie stoličku.
- Jedálny lístok je vypracovaný vedúcou školskej jedálne a kuchárkami. Je zverejnený na webovom sídle školy, platforme EduPage a v školskej jedálni. Školská jedáleň má právo zmeniť jedálny lístok zo dňa na deň, bez oznámenia o zmene jedla stravníkom.
- Stravníci, ktorí si odoberú obed do obedára, je potrebné, aby ho skonzumovali do troch hodín od začatia výdaja t.j. od 11:00 hodiny (podľa platných hygienických predpisov). Za obed skonzumovaný po tejto dobe a za problémy, ktoré z toho môžu vyplynúť nezodpovedáme.
ČLÁNOK XIII.
HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA PROSPECHU ŽIAKOV A SPRÁVANIA SA ŽIAKOVSystém hodnotenia je podrobne spracovaný na webovej stránke školy.
-
- Príloha č. 1 - Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie
- Príloha č. 2 - Metodický pokyn č. 31/2011 na hodnotenie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím
- Príloha č. 3 - Metodický pokyn č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy
- Príloha č. 4 - Metodický pokyn č. 18/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov praktických škôl
ČLÁNOK XIV.
HODNOTENIE SPRÁVANIA A OPATRENIA VO VÝCHOVE-
- Opatrenia vo výchove sa ukladajú žiakom za opakované a závažné porušenia školského poriadku. Spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie previnenia a poklesku. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
- zápis do internetovej žiackej knižky (ďalej len „IŽK“) v platforme EduPage,
- napomenutie triednym učiteľom a pokarhanie triednym učiteľom,
- riaditeľské pokarhanie,
- znížená známka zo správania
- Opatrenia vo výchove sa ukladajú žiakom za opakované a závažné porušenia školského poriadku. Spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie previnenia a poklesku. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
-
- Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania.
- Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľky.
- Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľky po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie od riaditeľky školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
- O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľka preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu.
- Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení spočívajúcich v napomenutí od triedneho učiteľa a pokarhania od triedneho učiteľa alebo pokarhania od riaditeľky sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Správanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa hodnotí v spolupráci s pedagogickými zamestnancami, výchovným poradcom, supervízorom, sociálnym pedagógom, koordinátorom drogovej prevencie a sociálno-patologických javov alebo so zariadením poradenstva a prevencie.
- Udelenie zníženého stupňa zo správania podľa § 55 ods. 6 písm. c) a d) školského zákona sa odôvodní v triednom výkaze.
- Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje vzdelávanie, riaditeľka školy alebo školského zariadenia môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca; riaditeľkou školy alebo školského zariadenia bezodkladne privolá:
- zákonného zástupcu,
- zdravotnú pomoc,
- Policajný zbor.
- Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľka školy alebo školského zariadenia písomný záznam (§ 58 ods. 3 a 4 školského zákona).
- Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58 školského zákona, riaditeľka bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.
- Za neospravedlnené hodiny môžu byť navrhnuté žiakovi výchovné opatrenia, znížená známka zo správania. Škola má povinnosť oznámiť zákonných zástupcov žiaka na ÚPSVaR.
- Na posilnenie disciplíny, za menej závažné, závažnejšie alebo opakované previnenia voči školskému poriadku, zásadám spolunažívania, ľudským právam, mravným normám spoločnosti alebo za narúšanie činnosti kolektívu, možno žiakovi udeliť rôzne stupne napomenutia alebo pokarhania.
- Každý neskorý príchod žiaka do školy je zaznamenaný. Za 3 bezdôvodne neskoré príchody na vyučovanie má žiak 1 neospravedlnenú hodinu a za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenie, znížená známka zo správania:
- písomný záznam (zápis) do internetovej žiackej knižky žiaka
- napomenutie triednym učiteľom:
je uvedené v triednom výkaze žiaka za viacero písomných zápisov vyučujúcim, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku; za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až štyroch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka; za opakovanú nevhodnú úpravu zovňajšku; neprezúvanie sa v priestoroch školy; neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie; nesplnenie si povinností žiaka a za ďalšie menej závažné porušenia školského poriadku
-
-
- pokarhanie triednym učiteľom:
-
je prerokované s riaditeľkou školy a je zapísané do triedneho výkazu. Udeľuje sa za sústavne sa opakujúce zápisy zo strany iných učiteľov; za opakované neplnenie si úloh určeným triednym učiteľom; útek z vyučovania a za závažnejšie porušenia školského poriadku
-
-
- pokarhanie riaditeľkou školy:
-
neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na vyučovaní viac ako 1 deň; za podvádzanie, klamstvá a krádež; za úmyselné poškodenie majetku školy; za opakované závažné porušenia školského poriadku v správaní voči žiakom a učiteľom; za previnenie v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa tohto školského poriadku
-
-
- Kritéria udelenia zníženej známky zo správania za neospravedlnené hodiny sú nasledovné:
-
- stupeň
- stupeň
Stupeň (2) uspokojivé:
5 - 12 neospravedlnených hodín
5 - 14 neospravedlnených hodín
Stupeň (3) menej uspokojivé:
13 - 25 neospravedlnených hodín
15 - 30 neospravedlnených hodín
Stupeň (4) neuspokojivé:
26 a viac neospravedlnených hodín
31 a viac neospravedlnených hodín
-
-
- zníženie známky zo správania na stupeň 2 (uspokojivé):
-
za minimálne druhé pokarhanie riaditeľom školy, za opakované previnenia v oblasti ochrany a bezpečnosti detí alebo žiakov, krádež, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie a vydieranie, za vandalizmus a úmyselné poškodzovanie majetku školy, požívanie alkoholu, drog a iných omamných a psychotropných látok..
-
-
- zníženie známky zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):
-
za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky a skutky uvedené pri stupni 2 (uspokojivé správanie).
-
-
- Zníženie známky zo správania na stupeň 4 sa udelí za obzvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky podľa uváženia pedagogickej rady.
- Triedny učiteľ individuálne posudzuje a hodnotí závažnosť priestupku a navrhuje príslušné opatrenia. Kombinácia neospravedlnených hodín a porušovanie školského poriadku sa hodnotí ďalším nasledujúcim stupňom výchovného opatrenia.
- Správanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom alebo so zariadením poradenstva a prevencie.
-
ČLÁNOK XV.
POCHVALY A INÉ OCENENIA-
- Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje:
- pochvalu od vyučujúceho do Poznámok k práci žiakov,
- pochvalu od vyučujúceho do internetovej žiackej knižky žiaka,
- pochvalu od triedneho učiteľa,
- pochvalu od riaditeľky školy,
- diplom,
- po schválení rodičovskou radou vecnú odmenu.
- Najlepších žiakov môže riaditeľka školy navrhnúť na ocenenie zriaďovateľovi školy.
- Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.
- Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľka, môže aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby.
- V osobitne odôvodnených prípadoch, najmä za statočný čin, ktorým bol zachránený ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty, môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.
- Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu.
- Pri účasti žiakov na rôznych súťažiach a aktivitách školy môže byť žiakom udelené za polročné hodnotiace obdobie nasledovné ocenenie:
- pochvala triednym učiteľom,
- pochvala riaditeľkou školy.
- Za vzorné správanie, vzorné plnenie povinností, dlhodobú svedomitú prácu možno udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenia.
- pochvala od triedneho učiteľa:
- za výborný prospech – v školskom roku priemer známok 1,0
- za vzornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín
- za príkladné slušné správanie, utváranie dobrých vzťahov v triede, aktivitu, reprezentáciu triedy v súťažiach
- pochvala od riaditeľky školy:
- za prospech s vyznamenaním – v 9. ročníku, za celú dobu vzdelávania
- za vzornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín za celu dobu vzdelávania
- za úspešnú reprezentáciu školy
- nezištnú pomoc, príkladné činy a za verejné uznanie inou inštitúciou.
- pochvala od triedneho učiteľa:
- Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje:
ČLÁNOK XVI.
ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA ŽIAKOV-
- Škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinná:
- prihliadať na základné fyziologické potreby detí a žiakov,
- vytvárať podmienky pre zdravý vývin detí a žiakov a predchádzať sociálno-patologickým javom (podľa Metodického usmernenia č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach),
- zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí a žiakov,
- poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov,
- viesť evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ktoré sa stali počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze a informovať rodičov.
- Škola zabezpečuje bezpečnosť niekoľkými spôsobmi, najmä zabezpečením vstupov do budovy školy proti vniknutiu neoprávnených osôb v čase vyučovania, každoročným informovaním o únikových východoch školy, o postupe počas evakuácie školy, cvičnými poplachmi zameranými na evakuáciu budovy a iné.
- Žiak je povinný dodržiavať všetky pravidlá bezpečného správania sa v škole, chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov a konať tak, aby nikomu nespôsobil ujmu.
- Škola poskytuje potrebné informácie na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, zároveň vedie evidenciu školských úrazov, ktoré sa stali počas výchovno-vzdelávacieho procesu a školských aktivít.
- Ak žiak utrpí úraz pred vyučovaním, počas výchovno-vzdelávacieho procesu, cez prestávku alebo pri školských aktivitách, musí to ihneď nahlásiť vyučujúcemu, dozor konajúcemu učiteľovi alebo triednemu učiteľovi. Ak to sám nemôže urobiť, požiada o pomoc spolužiaka alebo iného žiaka v jeho blízkosti. O úraze je potrebné spísať záznam.
- Ak sa žiak počas vyučovania a počas pobytu v škole necíti dobre, okamžite to oznámi vyučujúcemu. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne pedagóg v súčinnosti so školskou zdravotníčkou prvú pomoc, v prípade potreby privolajú lekársku pomoc. Zákonný zástupca žiaka bude upovedomený neodkladne, žiak bude uvoľnený a zodpovednosť za neho preberá zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia.
- Škola zabezpečuje dodržiavanie zásad osobnej hygieny a prípadné platné epidemiologické opatrenia.
- Účasť žiaka na športovom výcviku je podmienená uzatvorením úrazového poistenia a predložením potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast o zdravotnej spôsobilosti na absolvovanie športového výcviku.
- Podrobnosti problematiky bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov sú spracované v samostatnom internom riadiacom akte a v smernici o prevencii, vzniku a riešení krízovej situácie v škole – krízový intervenčný plán školy.
- Škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinná:
ČLÁNOK XVII.
PEDAGOGICKÝ DOZOR- Pedagogický dozor nad žiakmi plní funkciu bezpečnostnú a preventívnu. Umožňuje pedagogickým zamestnancom školy alebo školského zariadenia priamy styk so žiakmi a tým aj aktívne, výchovné pôsobenie na žiakov mimo výchovno-vzdelávacieho procesu. Zamestnanci pri pedagogickom dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení dávať im primerané príkazy a poučenia.
- Pedagogický dozor nad žiakmi v škole, resp. mimo školy patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich týždenného pracovného času, nie pedagogického úväzku. Vykonáva sa pri všetkých organizačných formách vyplývajúcich z výchovno-vzdelávacieho procesu, učebných osnov, podujatí organizovaných školou, napr. pri súťažiach, olympiádach, kultúrnych, telovýchovných a športových podujatiach a pod. V škole vykonáva pedagogický zamestnanec dozor nad žiakmi pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri prechode žiakov na iné určené miesto, kde sa koná vyučovanie, výchovná činnosť (ihrisko, školská dielňa, pozemok a pod.).
- Pri zabezpečovaní dozoru nad žiakmi v škole sa postupuje podľa rozvrhu dozorov, schválených riaditeľkou školy, ktorý je vyvesený na viditeľnom a dostupnom mieste. Dozor nad žiakmi v škole sa začína 15 minút pred začiatkom vyučovania (o 07:30 hod.) a končí sa odchodom žiakov zo školy po skončení vyučovania.
- Mimo školy vykonáva učiteľ (pedagogický zamestnanec) dozor nad žiakmi pri plaveckom a lyžiarskom výcviku, počas účasti žiakov na súťažiach, resp. pri ich príprave a na iných podujatiach organizovaných školou, na vychádzke, výlete a exkurzii.
- Osobné veci si zamestnanci odkladajú na uzamykateľné miesto.
- Pri odchode z triedy je pedagogický zamestnanec povinný skontrolovať uzatvorenie okien a dverí.
- Po ukončení prevádzky je poverený prevádzkový zamestnanec povinný prekontrolovať všetky priestory a uzamknúť vstupy a bránky.
ČLÁNOK XVIII.
OCHRANA ŽIAKOV PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM-
- Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych formách, ani v náznakoch. V rámci prevencie vytvára priaznivú klímu, spolupracuje so žiakmi, zamestnancami a zákonnými zástupcami, umožňuje dôverné oznamovanie šikanovania, jasne stanovuje pravidlá správania a sankcie za ich porušovanie, vedie dokumentáciu o riešení prípadov šikanovania a zaisťuje dozor pedagogických zamestnancov počas prestávok, pred vyučovaním, po jeho skončení, a počas záujmovej a mimoškolskej činnosti. Organizuje tiež semináre s odborníkmi pre zamestnancov a zákonných zástupcov a prednášky pre žiakov.
- Prísne sa zakazujú všetky formy nenávistného správania, podnecovania k násiliu, ospravedlňovania násilia a terorizmu, propagácie extrémizmu a podnecovania neznášanlivosti (národnostnej, rasovej, etnickej a náboženskej), ako aj všetkých foriem diskriminácie a segregácie.
- Pri akýchkoľvek náznakoch záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, fyzického alebo psychického týrania, delikvencie, vydierania, sexuálneho zneužívania a násilia, prejavoch extrémizmu a sympatií k nežiadúcim hnutiam sú vyučujúci povinní nahlásiť zistené skutočnosti vedeniu školy. Vedenie školy situáciu okamžite rieši a prijíma adekvátne opatrenia. V odôvodnených prípadoch sa postupuje podľa zákona o priestupkoch a Trestného zákona.
- Ak vznikne oprávnené podozrenie z ohrozovania mravného vývinu žiakov, riaditeľka školy je povinný okamžite riešiť problém spolu s triednym učiteľom, zákonnými zástupcami, výchovným poradcom, sociálnym pedagógom, a ďalšími odborníkmi poskytujúcimi poradenstvo a terapiu.
- Škola sa riadi internými predpismi týkajúcimi sa krízovej intervencie v súvislosti so šikanovaním a riešením krízových situácií spojených so školskými úrazmi a inými nebezpečnými udalosťami: Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 o jednotnom postupe pri vzniku školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.
ČLÁNOK XIX.
PODROBNOSTI O PODMIENKACH NAKLADANIA S MAJETKOM, KTORÝ ŠKOLA SPRAVUJE-
- Žiaci a zamestnanci školy majú povinnosť pristupovať k zariadeniu a majetku školy so všetkou starostlivosťou. Škola poskytuje žiakom učebnice, učebné texty, pracovné zošity (ďalej ako „edukačné publikácie“) a učebné pomôcky do bezplatného užívania na jeden školský rok. Žiak a zákonný zástupca žiaka zodpovedá za edukačné publikácie a učebné pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy spôsobené nedbanlivosťou alebo úmyselne musí byť plne nahradené.
- Deti ŠMŠ majú povinnosť pristupovať k zariadeniu a majetku školy so všetkou starostlivosťou. Škola poskytuje deťom potrebné pomôcky a hračky do bezplatného užívania počas pobytu v škole. Zákonný zástupca dieťaťa zodpovedá za pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy spôsobené nedbanlivosťou alebo úmyselne musí byť plne nahradené podľa dohody s riaditeľkou školy.
- Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť všetky učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky, ktoré mu boli poskytnuté na bezplatné používanie.
- Výška náhrady za stratu, zničenie alebo poškodenie učebníc v tlačenej podobe alebo edukačných publikácií v elektronickej podobe je určená vyhláškou č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách a smernicou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky č. 46/2023 o edukačných publikáciách.
- Stratu, zničenie alebo poškodenie edukačnej publikácie je možné v prípade straty alebo zničenia nahradiť aj zabezpečením totožnej edukačnej publikácie alebo uvedením poškodeného materiálu do stavu vhodného pre ďalšie používanie vo výchovno-vzdelávacom procese.
ČLÁNOK XX.
PRIJÍMANIE NÁVŠTEV-
- Zákonný zástupca si termín stretnutia s riaditeľkou alebo vyučujúcim dohodne telefonicky vopred. Do budovy vstupuje hlavným vstupom (hlavný vstup je označený štátnym symbolom a názvom školy.) Zákonný zástupca smie vstupovať bez sprievodu len do priestorov vyhradených pre návštevy školy. Do ostatných priestorov je povolený vstup len so súhlasom riaditeľky, resp. v sprievode zamestnanca školy. Pokiaľ má návštevu zamestnanec, je povinný požiadať o súhlas riaditeľku školy a dohodnúť s ním podmienky, za ktorých sa návšteva môže realizovať. Bez súhlasu riaditeľky nie je povolený vstup do priestorov školy nezamestnaným osobám. Pohyb cudzích osôb v priestoroch školy je povolený len v sprievode zamestnanca školy.
- V rámci bezpečnosti a ochrany detí a majetku sú zamestnanci a zákonní zástupcovia zodpovední za zatváranie vchodových dverí, bránok a nevpúšťajú do budovy podozrivé a neznáme osoby. Pri podozrení sú povinní upozorniť riaditeľku školy.
ČLÁNOK XXI.
PODÁVANIE SŤAŽNOSTÍ-
- Zákonný zástupca má právo v prípade poškodenia práv jeho dieťaťa, resp. pri nedodržaní pracovných povinností zo strany zamestnanca školy podať sťažnosť. Sťažnosť je možné podať písomne, resp. ústne s vykonaním písomného záznamu riaditeľom školy. Riaditeľka je povinná sťažnosť zaevidovať v zošite „evidencia sťažností, návrhov a podnetov“ a sťažnosť, návrh alebo podnet riadne prešetriť, zvážiť opodstatnenosť a prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov.
- Zákonný zástupca berie na vedomie, že sťažnosť nebude riešiť v prítomnosti detí, jeho prejav bude bez zbytočných emócií, aby sa predišlo nežiadúcim vplyvom na detskú psychiku.
ČLÁNOK XXII.
PRAVIDLÁ VZÁJOMNÝCH VZŤAHOV A VZŤAHOV S PEDAGOGICKÝMI ZAMESTNANCAMI A ĎALŠÍMI ZAMESTNANCAMI ŠKOLY-
- Vzájomné vzťahy všetkých účastníkov vzdelávania a osôb, ktorých sa tento školský poriadok týka, sú založené na úcte, rešpekte, názorovej znášanlivosti, solidarite a dôstojnosti.
- Žiak sa správa ku všetkým zamestnancom školy úctivo a zdvorilo, pričom zamestnanci školy rešpektujú dôstojnosť žiaka.
- Žiak dodržiava pokyny všetkých zamestnancov školy.
- Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Tieto práva a povinnosti nesmú byť zneužívané na škodu druhého.
- Žiak nesmie byť postihovaný za podanie sťažnosti na iného žiaka, pedagogického zamestnanca alebo iného zamestnanca školy.
- Výkonom práv žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nesmú byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.
- Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu, zachovávať mlčanlivosť a chrániť osobné údaje o zdravotnom stave žiakov a výsledkoch odborných vyšetrení, s ktorými prišiel do styku. Rešpektuje individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka a aktívne spolupracuje so zákonným zástupcom žiaka. Pedagogický a odborný zamestnanec vykonáva svoju činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu. Vedie žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, poskytuje žiakom a zákonným zástupcom poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním a pravidelne informuje žiaka alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania.
- Pedagogickí a odborní zamestnanci sa riadia Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorý je zverejnený na webovej stránke MŠVVaM SR https://www.minedu.sk/eticky-kodex-pedagogickych-zamestnancov-a-odbornych-zamestnancov/ alebo https://www.minedu.sk/data/att/15445.pdf.
- Škola priebežne informuje zákonných zástupcov o prospechu a správaní žiaka.
ČLÁNOK XXIII.
ENVIRONMENTÁLNA ZODPOVEDNOSŤ A UDRŽATEĽNOSŤ ŠKOLY-
- Škola sa zaväzuje podporovať environmentálne zodpovedné správanie u všetkých členov školskej komunity, vrátane žiakov, zamestnancov a rodičov.
- V škole je povinné triedenie odpadu. Za týmto účelom škola poskytuje kontajnery na triedený zber papiera, plastov, skla a biologického odpadu. Žiaci a zamestnanci sú povinní dodržiavať pravidlá triedenia odpadu a pravidelne kontrolovať, či odpad neobsahuje nepatričné materiály.
- Škola prijíma opatrenia na znižovanie spotreby energie a vody, vrátane používania energeticky úsporných zariadení a technológií. Žiaci a zamestnanci sú povzbudzovaní k vypínaniu svetiel, elektronických zariadení a šetreniu vody po skončení činností.
- Ak je potrebné používať papierové materiály, preferuje sa obojstranná tlač a recyklovaný papier.
- Škola pravidelne organizuje environmentálne vzdelávacie programy, projekty a workshopy s cieľom zvýšiť povedomie o ochrane životného prostredia. Škola taktiež spolupracuje s miestnymi komunitami, organizáciami a inštitúciami na projektoch, ktoré podporujú ochranu životného prostredia a zároveň motivuje žiakov zúčastňovať sa na environmentálnych súťažiach a projektoch, ktoré podporujú udržateľný rozvoj.
ČLÁNOK XXIV.
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA-
- Každý zamestnanec a zákonný zástupca je povinný svojím podpisom potvrdiť, že sa bude riadiť školským poriadkom školy.
- Každý triedny učiteľ zodpovedá za oboznámenie žiakov so školským poriadkom.
- Porušenie školského poriadku zamestnancami školy bude kvalifikované ako závažné porušenie pracovnej disciplíny.
- V prípade žiakov môže riaditeľka školy vydať rozhodnutie o predčasnom ukončení dochádzky.
- Zmeny v školskom poriadku musia byť prerokované v pedagogickej rade a rade školy vo forme číslovaných dodatkov.
- Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov vo vestibule školy a na webovom sídle školy.
https://spojenaskolainternatnapb.edupage.org/
-
- Vydaním školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok vrátane všetkých jeho dodatkov.
V Považskej Bystrici,18.09. 2024
......................................................................
Mgr. Miriam Duchoňová
riaditeľka školy
[1] Zákon č. 460/1992 Zb. Ústava SR v znení neskorších predpisov, - Zákon č. 40/1964 Zb. občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“), - Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (ďalej „Zákon o priestupkoch“), - Zákon č. 219/1996 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov“) - Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve“), - Zákon č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov (ďalej len „Zákon o ochrane nefajčiarov“), - Zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov (ďalej len „Zákon o rodine“), - Zákon č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len Trestný zákon), - Zákon č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, - Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Školský zákon“), Zákon č. 61/2015 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave“), Zákon č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o pedagogických zamestnancoch“), Vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách v znení neskorších predpisov (ďalej len „Vyhláška o organizácii školského roka“), Vyhláška č. 207/2016 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých, Vyhláška č. 103/2018 Z.z. o koordinátor sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, ktorou sa ustanovujú niektoré ustanovenia zákona č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Vyhláška č. 224/2022 Z.z. o strednej škole (ďalej len „Vyhláška o strednej škole“),
Metodický pokyn Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len „MŠ SR“) na hodnotenie žiakov v strednej škole č.: 2011 -3533/8039-1-922 zo dňa 21.5.2011, Smernica MŠ SR č. 36/2018 zo dňa 1.9.2018 ev. č.: 2018/6049-1-12AA účinná od 1.9.2018 k prevencii a riešeniu
PRÍLOHY:
-
- Príloha č. 1 - Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie - stiahnuť tu: pokyn_19.2015.rtf
- Príloha č. 2 - Metodický pokyn č. 31/2011 na hodnotenie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím - stiahnuť tu: pokyn_31.2011.rtf
- Príloha č. 3 - Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy - stiahnuť tu: pokyn_22.2011.rtf
- Príloha č. 4 - Metodický pokyn č. 18/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov praktických škôl - stiahnuť tu: pokyn_18.2015.rtf
- Príloha č. 5 – Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach - stiahnuť tu: Smernica_c.36.rtf