Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.
Súťaž o najkrajšie jabĺčko
24. 11. 2016Dňa 27.10.2016 na našej škole prebiehala súťaž „ O najkrajšie jablko“. Pre žiakov Praktickej školy boli pripravené rôzne zábavné aktivity. Spoločne sme si pripravovali jablkovo – škoricový čaj, ktorý dobre padol po výbornom narodeninovom zákusku, ktorým nás pohostil náš spolužiak. Za najkrajšie jablká a jablkové aktivity žiaci dostali sladkú a vitamínovú odmenu.
Do galérie Súťaž o najkrajšie jabĺčko boli pridané fotografie.
Hipterapia žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom
4. 11. 2016Hipoterapia
26.10.2016 žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom spolu so svojimi pedagógmi strávili zaujímavé dopoludnie na hipoterapii v DSS Nádej v Dolnom Lieskove. Deti sa na koníky tešili, aj tie najmenej odvážne si aspoň na chvíľu vysadli na chrbát koňa. Pomáhali im pri tom skúsené tety terapeutky. Krásna jesenná príroda a vydarené počasie prispeli k príjemnej atmosfére celej akcie. Na záver deti odmenili koníky za ich prácu sladkou mrkvičkou a jabĺčkami.
Do galérie Hipterapia žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom boli pridané fotografie.
Psovodi
31. 5. 2017Dňa 26.9.2016 našu školu navštívili dvja psovodi z PZ SR v Považskej Bystrici. Ukázali nám svoju prácu so psami, ktorú každodenne vykonávajú. Predviedli poslušnosť psov na gestá, zadržiavanie páchateľa... Jeden z príslušníkov polície bol expert na výbušniny. Deti sa veľmi tešili z prítomnosti psov, z ktorých jeden bol ešte len šteniatko. Na pamiatku sme si spolu urobili pár fotiek a na rozlúčku nám ujovia ,,policajti,, pustili húkačky a majáky.
Do galérie Psovodi boli pridané fotografie.
Šarkaniáda Základná škola pre žiakov s autizmom
3. 10. 2016Dňa 28.9.2016 sa konala každoročná ,,šarkaniáda,, pre deti. deti prtedstavili a následne predviedli svojich šarkanov, niektoré deti dokonca svojim šarkanom dali mená. Počasie nám prialo. Fúkal jemný, priaznivý vietor, v ktorom sa šarkany nádherne vznášali vo vzduchu. Súťažili sme o najkrajšieho. Na konci sme dostali sladkú odmenu.
Denný tábor v CŠPP pri Spojenej škole internátnej
8. 7. 2016V CŠPP (Centrum špeciálno - pedagogického poradenstva) pri Spojenej škole internátnej v Považskej Bystrici sa v dňoch 4.6.2016 - 8.6.2016 uskutočnil denný tábor pre deti vo veku od 5 do 12 rokov (8,00 hod. - 14 hod.). Aktivity boli robené formou zážitkového učenia, arteterapiou. V dnešnej dobe deti trávia veľa času pred počítačmi a čoraz väčší počet má problémy s hrubou a jemnou motorikou, obezitou. Nevedia a nedokážu efektívne využiť svoj voľný čas, pracovať v skupinách a prispôsobiť sa jeden druhému. Empatické správanie k mladším a slabším jedincom je vzácnosťou. Dúfame, že náš tábor aspoň málo prispel k rozvoju tých základných ľudských hodnôt a k celému psychosomatickému vývinu dieťaťa. Touto cestou sa chceme veľmi pekne poďakovať sponzorom, ktorí reflektovali na našu žiadosť pomôcť nejakým spôsobom deťom v tábore. Niektorí nám poskytli vecné predmety a niektorí nakŕmili naše hladné brušká. Ďakujeme
PhDr. Monika Urdáková - špeciálny pedagóg, Mgr. Anna Režná - sociálny pedagóg
Sponzori tábora:
Ing. Marek Brojo - Brojo pekáreň
Raven a.s.
Miroslava Angyalová - Reklama Angyal
Fajth s.r.o - Kúpeľňové štúdio
Do galérie Denný tábor v CŠPP pri Spojenej škole internátnej boli pridané fotografie.
Hudobná skupina ROSA na návšteve našej školy
30. 6. 2016Do galérie Hudobná skupina ROSA na návšteve našej školy boli pridané fotografie.
Tvorivá dielnička v ZUŠ
8. 6. 2016Tvorivá dielnička v ZUŠ
Tak, ako minulý rok, i tento rok sa v rámci pracovného vyučovania zúčastňujú žiaci II. stupňa SŠI v Považskej Bystrici tvorivých dielničiek v ZUŠ I.W. Kráľa v Považskej Bystrici. Spolupráca s pedagógmi základnej umeleckej školy – výtvarný odbor sa nám veľmi osvedčila, pre žiakov so zdravotným znevýhodnením je zmena priestorov veľmi podnetná. Dňa 29.5.2016 pre nás Mgr. Jozef Pobočík pripravil tvorbu reliéfu tváre z keramickej hliny. V ateliéri modelovania sme už ako doma. Pán učiteľ svojím ľudským prístupom vytvoril tvorivú, veselú atmosféru. Žiakom išla práca od ruky. Výsledkom sú veselé, hlinené tváre, ktoré pôjdu na výpal do pece. Po naglazovaní a opätovnom vypálení budú práce zdobiť priestory Spojenej školy internátnej v Považskej Bystrici. Touto cestou ďakujeme p. Mgr. Blanke Cedzovej, riaditeľke Z UŠ I.W.Kráľa za tvorivú spoluprácu s našou školou.
Do galérie Tvorivé dielne boli pridané fotografie.
Návšteva Slovenského hydrometerologického ústavu v Bratislave
8. 6. 2016Exkurzia v Slovenskom hydrometeorologickom ústave Bratislava
Dňa 25.5.2016 sa žiaci II. stupňa Spojenej školy internátnej zúčastnili exkurzie v SHMÚ Bratislava. Cesta do Bratislavy ubiehala rýchlo a veselo. Bratislava nás privítala slniečkom a vetrom. Po pátracej akcii sme sa ocitli pred budovou Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá nás privítala. Tá nás usadila v miestnosti, kde prebiehalo spracovanie rôznych meraní a výsledkom ktorého bola predpoveď počasia. Počas prezentácie na tému „predpoveď počasia“ sa nám podarilo na vlastné oči vidieť hlásenie predpovede počasia do slovenského rádia. Po zaujímavej prezentácii sme sa dostali do „záhradky“, kde nám pán meteorológ poukazoval prístroje na meranie vetra, snehu, slnečného žiarenia, zrážok, mrazu a vysvetlil ich princíp. Dozvedeli sme sa, že meranie počasia zachytené písomne sa uskutočňuje od roku 1880. Exkurzia sa nám veľmi páčila, dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií.
Do galérie Návšteva Slovenského hydrometerologického ústavu v Bratislave boli pridané fotografie.
Zuberec 2016
8. 6. 2016Exkurzia Po stopách oravskej dediny
Dňa 1.6.2016 bol Medzinárodný deň detí. Žiaci II. stupňa SŠI v Považskej Bystrici sa ocitli v lone oravskej prírody na exkurzii Po stopách oravskej dediny. Mali možnosť plaviť sa po Oravskej priehrade, kde navštívili Slanický ostrov. Po profesionálnom výklade vedeli, že päť obcí bolo zaplavených po výstavbe vodného diela. Prezreli si expozíciu tradičného ľudového umenia dokumentujúcu tvorbu ľudových maliarov, rezbárov a kamenárov, ktorí len podľa odpozorovaných predlôh z bežného života, zanechali krásne umelecké diela. V Múzeu oravskej dediny Zuberec mali deti osobitný výklad o živote našich predkov – ako sa žilo, vyrábalo súkno, plátno, modrotlač, ale i šindle na strechu, vyrezávala vareška, mlela múka, vyrábala keramika, mlátilo žito... Všetky aktivity boli prezentované zážitkovou formou, žiaci boli vtiahnutí do deja. Plní zážitkov sa vrátili domov.
Do galérie Zuberec 2016 boli pridané fotografie.
Ples 29.1.2016
31. 5. 2017Zábava bola výborná, ďakujeme všetkým za nezabudnuteľné chvíle. Tešíme sa na stretnutie o rok.Foto tu.
Na historickej prechádzke naším regiónom
1. 4. 2016V dňoch 26. – 27. 1. 2016 navštívili žiaci Spojenej školy internátnej Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici.
Múzejní pracovníci pripravili pre deti viaceré edukačné aktivity, nesúce spoločný názov „Na historickej prechádzke naším regiónom“.
V úvodnej prezentácii ich historička múzea, Mgr. Šujanská „zaviedla“ do obdobia stredoveku. Nosnou témou jej prednášky bola história hradu Bystrica. Postupne predstavila jednotlivých jeho majiteľov ako aj vplyv fortifikačných stavieb na široké územie. Popísala jednotlivé časti hradu, priľahlé budovy, ako aj prístup na hrad. História hradu i blízkeho okolia bola zaznamenávaná do kroník. Pani historička jednu z takýchto kroník predstavila aj žiakom.
Edukačné aktivity pokračovali prednáškou o fašiangových zvykoch formou powerpointovej prezentácie /Mgr. Trnka a Dr. Rágulová/. Žiaci sa oboznámili s problematikou fašiangových zvykov na Slovensku. Boli im predstavené zvyky regiónu Považia, charakteristické črty zvykov ako aj súčasnú podobu fašiangov – moderné karnevalové sprievody, novodobé masky, či vplyv medializácie na udržiavanie zvykoslovia.
V ďalšej časti programu bola predstavená aktuálna výstava Etnofolk, ktorá je sprístupnená vo vlastivednom múzea do konca marca 2016. Výstava je výsledkom medzinárodného projektu štyroch stredoeurópskych krajín – Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Slovinska. Vo výstavnej miestnosti si návštevníci okrem plošných bannerov mali možnosť aj 3-D ukážky zo zbierkového fondu vlastivedného múzea – imitáciu tradičného stolovania, ukážky ľudových krojov, staré sakrálne predmety, či rôzne betlehemy.
Žiakov problematika zaujala, živo sa zapájali do diskusie a so záujmom si prezreli vystavené predmety.
Dvojdňového podujatia „Na historickej prechádzke naším regiónom“ sa vo vlastivednom múzeu sa počas dvoch dopoludní zúčastnilo 23 detí a 5 vyučujúcich.
V Považskej Bystrici dňa 27. 1 2016, Ing. Roncová , Mgr. Trnka, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici