• Majstrovstvá Slovenska ŠOS vo florbale 2024

29. 3. 2024

Opäť sme vymenili učebnice za dresy.

Tentoraz pre Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád Slovenska vo florbale, ktoré sa konali v Modre. Družstvo 6 žiakov v zložení Kristína Bařinková, Alex Vančák, Damián Bukaj, Sebastián Rác, Michal Podolan a Rastislav Jirúšek, si zahralo spolu 6 zápasov. Nebolo to vôbec jednoduché.

Zápasy v trvaní 10 minút vyskúšali kondičný stav každého z nich. Priestor na dlhé prestávky nemal šancu. Všetkých 6 zápasov sme hrali hneď po sebe. V kombinácii so silnou, niekedy aj o 2 hlavy vyššou konkurenciou, sa nám podarilo obsadiť 5. miesto.

Napriek rôznym emóciam, ktoré prežívali počas zápasov, žiaci po ceste domov vyzerali spokojne. Zhodnotili, že si tento dvojdňový výlet užili od času stráveného so svojimi spolužiakmi až po odohraté zápasy.

Ďakujeme Špeciálnym olympiádam Slovenska, že môžeme aj týmto spôsobom rozvíjať osobnosti naších žiakov.

Vedúci výpravy: M. Duchoň, V. Blaško

• Svetový deň vody 2024

29. 3. 2024

Každý rok 22. MARCA si pripomíname SVETOVÝ DEŇ VODY

...ani tento rok tomu nebolo inak...

Deti a žiaci si vypočuli v rozhlase reláciu a pieseň o vode, zapojili sa do výtvarnej tvorby s názvom "Voda je život" a na nástenkách sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácii o vode - "Kolobeh vody v prírode", "Voda a ľudské telo" a "Na čo všetko používame vodu". Aktivity smerovali k informovanosti detí a žiakov o dôležitosti a význame vody na Zemi. Ďakujeme všetkým za krásne výtvarné práce.

Za propagáciu svetového dňa vody vďačíme p. učiteľkám M. Jankejechová, E. Bírošiková, A. Ilenčíková, S Kvaššayová, K. Gundová a ďalším.

• SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU 2024 JE TU!

21. 3. 2024

..a s ním aj už tradičná ponožková výzva.
            Naša škola sa to tejto výzvy zapojila a aj my sme si dnes obliekli dve odlišné ponožky. A prečo práve ponožky? 🧦
            Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky.
            A 21.marec tiež nie je náhodný. Ľudia s Downovým syndrómom majú totiž o jeden 21.chromozóm viac,takže nie 2,ale 3 😇.
            Čo by sa stalo, keby ľudia s Downovým syndrómom vládli svetu?
            - Náklonnosť, objatia a starostlivosť o iných by boli na dennom poriadku.
            - Naučili by sme sa tešiť z maličkostí a bezpodmienečne milovať život.
            - Ľudia by boli úprimní.
            - Vo všetkom by bol poriadok.
            - Vlaky a lietadlá by jazdili načas, pracovná doba by bola na prácu, dovolenka by bola dovolenkou.
            - Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, by boli považovaní za premýšľavých a tvorivých.
          • Prvá pomoc v spolupráci so Strednou zdravotníckou školou.

1. 2. 2024

V spolupráci so Strednou zdravotníckou školou v Považskej Bystrici - žiačkami Líviou Holúbkovou, Alexandrou Máriou Holúbkovou a ich pani učiteľkou Mgr. Martinou Paišovou sa naši žiaci pravidelne učili ako poskytovať laickú prvú pomoc v rámci ich stredoškolskej odbornej činnosti Inklúziou k poskytovaniu prvej pomoci. Ich veľkou motiváciou bola záverečná súťaž v poskytovaní prvej pomoci. Na 1. mieste sa umiestnil Slávko Moravčík. Na 2.mieste Lukáš Havel. Na 3 mieste Sebastián Rác. Treba však povedať, že všetkým to išlo perfektne!. Najväčším prínosom však je súbor inštruktážnych videí, ktoré vám predstavujeme nižšie. Máte sa na čo tešiť.

• Vlastivedné múzeum - paleografia

26. 12. 2023

V prvý decembrový deň sa žiaci 2. stupňa ZŠ pre žiakov s autizmom vybrali do Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.

Od historičky sa dozvedeli veľa zaujímavostí o písme, jeho vývoji a paleografii. Vyskúšali si pečatenie voskom a "pečatidlom". Nakoniec si potrénovali svoje pisárske zručnosti pri vikingských runách.

• Návšteva ART galérie

1. 12. 2023

Dňa 23.11.2023 sa žiaci V.A zúčastnili výstavy výtvarníka Vlada Vakova v ART galérii Považská Bystrica. Oboznámili sa s dielami detailnejšie. Autor im vysvetlil zámer, čo ho podnietilo k tvorbe. Žiaci sa nechali inšpirovať a vrhli sa do tvorby akrylovými farbami. Miešali, maľovali a vznikli pozoruhodné dielka, ktoré umelec ocenil osobným darom svojho obrazu.  Vždy, keď sa v triede pozrieme

na obraz, bude nám pripomínať spoločne strávené chvíle. Veríme, že táto návšteva nebude posledná.

• Spája nás vôňa včiel a Vianoc

6. 11. 2023

Vďaka úspešnému projektu sme uskutočnili podujatie, kde sme prezentovali výrobu produktov z včelieho vosku a pečenie vianočných oblátok spolu so žiakmi ZŠ SNP Považská Bystrica. Akcia bola sprevádzaná kultúrnym programom pod záštitou p. uč. M. Gaňovej. Podujatie bolo financované z participatívneho komunitného projektu mesta Považská Bystrica "MESTO SI TY".

• 4. ročník plaveckých pretekov o pohár Špeciálnych olympiád 2023

27. 10. 2023

Pod vedením p. Fajthovej a p. Kostelánskej naši zverenci Matúš Chupáč a sestry Laura a Vanesa Janekové získali na plavárni FTVŠ cenné medaily. Súťažili v disciplínach: 100m prsia, 100m voľný spôsob, 100m znak, 50m voľný spôsob, 25m prsia, 25m voľný spôsob, 25m znak. Celkovo získali 9 medailových umiestnení. Zo všetkých športovcov si po ščítani medailových umiestnení v rámci mužov Matúš Chupáč vybojoval celkovo 2. miesto a v rámci žien Vanesa Janeková taktiež 2. miesto. Laura Janeková získala ocenenie najmladšej účastníčky z 80 športovcov. Matúš Chupáč a Vanesa Jankeková trénujú pod vedením trénera Karla Procházku - Považsko-bystrický plavecký oddiel.

Srdečne všetkým gratulujeme.

• Za krajšiu Považskú Bystrica - OZ Zrniečka pre sny

15. 6. 2023

OZ Zrniečka pre sny už 12 ty krát podporilo školské a verejné aktivity detí a mládeže, ktoré boli zamerané na skrášľovanie okolia škôl, ochranu životného prostredia a kladný vzťah k životnému prostrediu.

V projekte “Za krajšiu Považskú Bystricu” deti dokázali, že im na zveľaďovaní a skrášlovaní okolia škôl záleží, čo dokumentujú aj tieto zábery na fotkách. Nezľakli sa a pridali ruku k dielu: “Hurá do záhrady!” Všetkým zúčastneným patrí obrovské ĎAKUJEME!