Školský vzdelávací program
Základná škola pre žiakov s autizmom
Školský vzdelávací program
Spojená škola, SNP 1653/152, Považská Bystrica
org. zložka - Základná škola pre žiakov s autizmom
Školský vzdelávací program
Primárne vzdelávanie
Nižšie stredné vzdelávanie
September 2019
„Nemôžete nikoho nič naučiť.
Môžete mu pomôcť, aby to sám v sebe našiel.“ Galileo Galilei
Školský vzdelávací program
Stupeň vzdelania: primárne vzdelávanie – 1. stupeň základnej školy / žiaci bez MP/
nižšie stredné vzdelávanie – 2. stupeň základnej školy / žiaci bez MP/
primárne vzdelávanie – 1. – 9. ročník ZŠ pre žiakov s autizmom s MP
Dĺžka štúdia: ZŠ pre žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia má 9 ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.V prípade potreby žiakom so zdravotným znevýhodnením možno predĺžiť dĺžku vzdelávania až o dva roky.
Dĺžka štúdia: ZŠ pre žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím má 9 ročníkov, s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Vzdelávanie žiakov v závislosti od zdravotného stavu sa môže predĺžiť až do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕši 18. rok svojho veku.
Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma : denná
Druh školy: štátna
Predkladateľ:
Názov školy : Spojená škola, org. zložka ZŠ pre žiakov s autizmom
Adresa: SNP 1653/152, Považská Bystrica
IČO: 031116175
Riaditeľ školy: Mgr. Miriama Duchoňová
Kontakt: 042/4261427, 0910955342
Mail: ssipb@ssipb.sk
Zriaďovateľ: Okresný úrad - odbor školstva Trenčín
Adresa: Hviezdoslavova 3, 911 01 Trenčín
Kontakty 032/7411320
Platnosť dokumentu: od 01.09.2021
Podpis riaditeľky:
- Všeobecná charakteristika školy
Škola sa nachádza v budove, ktorú máme v trvalom užívaní. Je to účelová budova so zavedenou vodou, elektrinou, plynom, je napojená na verejnú kanalizáciu. Vykurovaná je plynovou kotolňou v rámci centrálneho vykurovania sídliska. V uplynulom roku prešla veľkou rekonštrukciou. Na škole sme vymenili okná a svietidlá, budova sa zateplila a vyregulovali sme kúrenie.
Budova pozostáva z troch navzájom prepojených častí:
a/ časť s triedami a s kanceláriami pre administratívu
b/ stravovacia a hospodárska časť
c/internát a ŠMŠ
Všetky časti školy sú elektrifikované a pripojené na vodovodnú sieť s rozvodom do všetkých učební. Hlavná učebňová časť je trojpodlažná.
Pri hlavnom vstupe do budovy školy sa nachádza vrátnica, odborné učebne pre praktické vyučovanie PVC – krajčírske dielne, dielňa kovo- drevo pre chlapcov, šatne pre žiakov a prijímacia kancelária pre žiakov ubytovaných v školskom internáte. Ďalej sa na prízemí nachádzajú kancelárie riaditeľky, pedagogických zástupkýň riaditeľky, ekonomického úseku, centrum špeciálnopedagogického poradenstva, zborovňa, telocvičňa, posilňovňa a kabinet športových potrieb.
Na prvom a druhom poschodí sa nachádzajú učebne, kabinety a špeciálne učebne. Stravovacia časť je riešená vlastným vchodom pre zásobovanie a pre vstup zamestnancov do kuchyne. Tvoria ju sklady pre potraviny, na prvom poschodí kuchyňa a školská jedáleň. Hospodársku časť tvoria dielne pre školníka so samostatným vchodom a príslušné sklady. Špeciálna materská škola sa nachádza na prízemí, má vlastný vchod, vedľa sa nachádza internát školy a cvičná kuchynka pre praktické vyučovanie PVC. Všetky tieto súčasti sú vzájomne oddelené protipožiarnymi priečkami.
Hlavný vchod do budovy je z čela učebňovej budovy.
Školský areál tvorí 0,5 ha lesného pasienka nachádzajúceho sa nad školou, nad ktorou máme svojpomocne vybudované a udržiavané ihrisko a školské políčko.
- Veľkosť školy
Škola poskytuje vzdelávanie žiakom postihnutým s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia aj s mentálnym postihnutím.
V školskom roku 2019/2020 sa vzdeláva 44 žiakov v 10 triedach. V piatich triedach / 22 žiakov/ sa vzdelávajú žiaci s autizmom bez mentálneho postihnutia a v piatich triedach /22 žiakov/ sa vzdelávajú žiaci s autizmom s mentálnym postihnutím.
Výchovno-vzdelávaciemu procesu je k dispozícii 10 učební so štrukturovanými priestormi na individuálne vzdelávanie žiakov, s priestormi pre relaxáciu, špeciálne učebne, kabinety, klubovňa, herňa, posilňovňa, učebňa upravená na vyučovanie Tv, dielne, cvičná kuchynka, krajčírska dielňa, školská knižnica, školská jedáleň, spoločné priestory pre hygienu zodpovedajúce stanoveným normám.
- Charakteristika žiakov
Základná škola pre žiakov s autizmom poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom
postihnutých autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia aj s mentálnym postihnutím. Títo žiaci sa nemôžu s úspechom vzdelávať na základných školách a preto im škola poskytuje možnosť osvojenia základných prvkov vzdelania, ktoré predpisuje štátny vzdelávací program pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
V škole vzdelávame žiakov z mesta Považská Bystrica, z okolitých obcí okresu, z okresu Púchov, Ilava, Čadca, Trenčín, Senec, Myjava, Prievidza, Žilina, Bytča.
3. Ciele výchovy a vzdelávania
Cieľom primárneho a nižšieho stredného vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez MP) sú rozvinuté kľúčové spôsobilosti ako kombinácie vedomostí, spôsobilostí, skúseností a postojov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti. Žiaci plnia porovnateľné ciele ako ostatní žiaci základných škôl bez zdravotného znevýhodnenia na primárnom stupni vzdelávania a na nižšom strednom stupni vzdelávania. Žiak získa primárny stupeň vzdelania absolvovaním 1. stupňa ZŠ. Žiak získa nižšie stredné vzdelanie absolvovaním 2. stupňa ZŠ.
Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím je rozvinutie kľúčových kompetencií na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti. Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (ďalej len PVP) s mentálnym postihnutím. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.
4. Organizácia prijímacieho konania
Podmienkou prijatia žiaka do ZŠ pre žiakov s autizmom bez MP je špeciálnopedagogická diagnostika, psychologická diagnostika, predložená školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, odborná lekárska diagnostika a písomná žiadosť rodiča alebo zákonného zástupcu žiaka. O prijatí žiaka s autizmom alebo PVP rozhoduje riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
Prijatie žiaka s autizmom s MP do ZŠ pre žiakov s autizmom je podmienené špeciálnopedagogickou a psychologickou diagnostikou predloženou školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, odbornou lekárskou diagnostikou a písomnou žiadosťou rodičov alebo zákonných zástupcov. O prijatí žiaka do ZŠ pre žiakov s autizmom s MP na vzdelávanie rozhoduje riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia výchovného poradenstva a prevencie, vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
Riaditeľka školy pred prijatím dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do školy so vzdelávacím programom pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami poučí zákonného zástupcu o všetkých možnostiach vzdelávania jeho dieťaťa.
5. Dlhodobé projekty
Medzi dlhodobé projekty, ktoré škola priebežne realizuje patria: výchova v duchu humanizmu, environmentálna výchova, Zdravá škola, prevencia drogových závislostí, výchova k manželstvu a rodičovstvu a športové aktivity.
V rámci výchovy v duchu humanizmu prevládajú aktivity zamerané na ochranu ľudských práv, práv dieťaťa, aby podporili hodnotu človeka ako ľudského jedinca a rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti. Predchádzame všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, intolerancie a rasizmu. Vytvárame podmienky pre tvorivú atmosféru, ktorá podporuje pocit bezpečia a motivuje k učeniu.
V rámci environmentálnej výchovy hlavnou úlohou je rozvíjanie osvetovej, vzdelávacej a výchovnej činnosti detí a žiakov. Vedieme žiakov k uvedomelej spotrebe zdrojov, zvyšujeme povedomie v oblasti separácie, likvidácie a recyklácie odpadov v súlade s právnymi predpismi. Vytvárame správne postoje a správanie sa žiakov k životnému prostrediu, k prevencii pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.
Aktivity prevencie drogových závislostí sú zamerané na propagáciu zdravého životného štýlu, predchádzanie a riešenie šikanovania, riešenie príznakov problémového a agresívneho správania, proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí, prevenciu rizikového správania, delikvencie kriminality a záškoláctva a informovanie o možnostiach pomoci v týchto oblastiach.
Zdravá škola vytvára vhodné podmienky k zdravému spôsobu života s dôrazom na vedenie žiakov k uvedomelej spotrebe a podporuje vytváranie správnych postojov a správania žiakov k životnému prostrediu, prevencii civilizačných ochorení a k ochrane zdravia. Zvýšenú pozornosť venujeme prevencii užívaniu návykových látok -alkoholu, tabaku a pod. Zapájame deti a žiakov do zvýšených pohybových aktivít.
Ciele športových činností sú zamerané na zvýšenie telesnej aktivity žiakov, podporu ich fyzickej zdatnosti, prevenciu proti obezite, využívanie kompenzačných pomôcok na skvalitnenie pohybovej aktivity a motoriky detí so zdravotným postihnutím.
Výchova k manželstvu a rodičovstvu sa zameriava na prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania, prijíma opatrenia na ochranu a prevenciu pred sexuálnym zneužívaním a podporu morálneho a právneho vedomia žiakov.
6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
V oblasti verejného života sa naša škola pravidelne prezentuje organizovaním rôznych spoločensko-kultúrnych a športových podujatí.
Spolupracujeme s družobnou školou z Českej republiky so Základní a Zvláštní školou zo Vsetína. Každý školský rok dochádza k vzájomným návštevám pedagogických zamestnancov a žiakov škôl v rámci kultúrnych alebo športových akcií.
Úzko spolupracujeme so Špeciálnymi olympiádmi Slovensko.
Škola pokračuje v aktívnej spolupráci s Považským osvetovým strediskom, PX Centrom Považská Bystrica, Mestom Považská Bystrica, CVČ Považská Bystrica, CVČ Včielka Púchov, Považskou knižnicou, ÚPSVaR Považská Bystrica, OR PZ Považská Bystrica, MsÚ Považská Bystrica.
Vedenie školy aktívne spolupracuje s Rodičovským združením. Okrem organizovania zasadnutí výboru RZ sa pravidelne konajú plenárne a triedne schôdzky. V spolupráci s rodičmi pripravujeme tradičné akcie pre rodičov a priateľov našej školy: plesy rodičov, kultúrne akcie, spoločné výlety rodičov s deťmi , besedy a prednášky pre rodičov a i.
Pri realizácii preventívno-výchovných programov spolupracujeme s odbornými zamestnancami CPPPaP Považská Bystrica, Púchov a CŠPP v Považskej Bystrici a s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici, OO PZ v Považskej Bystrici a ÚPSVaR v Považskej Bystrici.
7. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy
ZŠ pre žiakov s autizmom má k dispozícii 10 učební so štrukturovaným prostredím, 2 učebne IKT vybavené počítačmi, tabletová učebňa s interaktívnou tabuľou, tlačiarňami, skenerom, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou. Viacúčelová učebňa (klubovňa) sa využíva na vyučovanie hudobnej výchovy, na organizovanie rôznych besied, prednášok a súťaží. Túto učebňu sme vybavili interaktívnou tabuľou a tabletmi, kde vyučujúci spolu so žiakmi môžu realizovať vyučovací proces prostredníctvom najmodernejších vyučovacích prostriedkov. Na relaxáciu, premietanie filmov, DVD slúži herňa. Jednu z najpriestrannejších tried sme prispôsobili na vyučovanie telesnej výchovy. Tiež sme zriadili mini posilňovňu vybavenú posilňovacími strojmi. Škola má výborné podmienky pre vyučovanie pracovného vyučovania. Máme dielne pre prácu s kovom a drevom, krajčírske dielne, cvičnú kuchynku, školské políčko. Okolie školy udržiavame svojpomocne na hodinách pracovného vyučovania. V súčasnosti rozširujeme arborétum listnatých a ihličnatých stromov.
Vybavenie kabinetov didaktickou technikou a pomôckami sa podarilo doplniť najmä za posledné školské roky. Podarilo sa nám to vďaka úspešnosti projektov z MŠVVaŠ SR. Na zakúpení mnohých pomôcok sa významnou mierou podieľa i Združenie rodičov pri našej škole a sponzori, ktorých oslovuje vedenie školy a niektorí pedagogickí zamestnanci.
Vybavenie pomôckami je momentálne postačujúce, ale uvedomujeme si nevyhnutnosť systematického obnovovania za modernejšie, pretože mnohé z nich pochádzajú ešte z prvotného vybavenia školy. Postupne sme zakupúpili nové školské stoly a stoličky pre žiakov.
Súčasťou školy je školská kuchyňa a jedáleň, v ktorej majú žiaci zabezpečenú celodennú stravu. Od školského roka 2019/20 žiaci základnej školy sa budú stravovať v rámci dotácie zo štátneho rozpočtu.
8. Škola ako životný priestor
Nakoľko sme internátna škola a naši žiaci a pedagógovia trávia prevažnú časť dňa v budove a areáli školy snažíme sa o estetickú úpravu týchto priestorov. Podarilo sa nám vymaľovať celú budovu školy. Staráme sa o kvetinovú výzdobu v triedach a na chodbách, úpravu kvetinových záhonov pred budovou školy, čistenie plôch, zametanie, kosenie a hrabanie trávnatých plôch, aktualizáciu násteniek, sklenených vitrín, výstavky prác žiakov, poskytovanie najnovších informácii zo života žiakov a spoločnosti prostredníctvom fotografií žiackych prác na nástenkách, budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi, medzi žiakmi a ostatnými zamestnancami školy.
- Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Základná škola pre žiakov s autizmom bez MP má 9 ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.
Žiakovi, ktorý dovŕšil 16 rokov veku, riaditeľka školy umožní ukončiť deviaty ročník a získať nižšie stredné vzdelanie, ak je predpoklad jeho úspešného ukončenia najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 17. rok veku. Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľka školy povoliť predĺženie vzdelávania do konca školského roka, v ktorom dovŕši 18. rok veku. Rozvrhnutie a rozloženie obsahu vzdelávania na potrebnú dĺžku vzdelávania zahŕňa individuálny vzdelávací program žiaka.
Výchova a vzdelávanie žiaka s autizmom alebo PVP bez MP sa uskutočňuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý vypracúva škola v spolupráci so školským zariadením výchovnej prevencie a poradenstva.
Školský špeciálny pedagóg sa podieľa na tvorbe IVP spolu s triednym učiteľom alebo vyučujúcimi jednotlivých predmetov, individuálne pracuje so žiakom AU alebo PVP podľa výsledkov lekárskej, psychologickej a špeciálnopedagogickej diagmnostiky. Metodicky vedie učiteľov, spolupracuje s rodičmi žiaka a so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, ktoré vydalo písomné vyjadrenie k školskému začleneniu žiaka. Zákonný zástupca žiaka má právo sa oboznámiť s IVP.
Vzdelávacie štandardy pre žiakov s AU alebo PVP bez MP sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia.
Plnenie výkonového štandardu je však ovplyvnené konkrétnou diagnostickou kategóriou PVP a z toho vyplývajúcich individuálnych schopností a možností žiaka. Čiastočné plnenie jednotlivých výkonov vzdelávacieho štandardu, resp. ich neplnenie vôbec, v konkrétnom vyučovacom predmete je zaznamenané v individuálnom vzdelávacom programe žiaka.
ZŠ pre žiakov s AU s MP má 9 ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Vzdelávanie žiaka s ťažkým zdravotným postihnutím sa môže predĺžiť do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok svojho veku. Obsah učiva sa žiakovi, ktorému sa predlžuje vzdelávanie upravuje tak, aby bol primerane rozložený. V pedagogickej dokumentácii sa vyznačuje len postupový ročník, ktorého obsah vzdelávania žiak v príslušnom školskom roku plní, rok školskej dochádzky sa vyznačí podľa jeho skutočného poradia.
Obsah vzdelávania určených pre žiakov s AU s MP sa uplatňuje bez ohľadu na to, akou formou sú vzdelávaní.Obsah vzdelávania je vytvorený v troch úrovniach. Voľba úrovne sa nemôže riadiť diagnostikovaným stupňom MP žiaka. Obsah a ciele obsiahnuté v obsahu vzdelávania sa prispôsobujú individuálnym osobitostiam každého žiaka.
Vzdelávanie týchto žiakov má individuálny charakter, uskutočňuje sa podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Pri vzdelávaní žiakov s autizmom uplatňujeme štrukturalizovaný priestor, čas a činnosť na rozvíjanie kľúčových kompetencií na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Venujeme dostatočný čas v spolupráci s rodičmi v príprave na samostatný spôsob života po ukončení povinnej školskej dochádzky. Vzdelávanie sa uskutočňuje za pomoci pedagogického asistenta.
Vzdelávacie štandardy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím nie sú určené, žiak môže posledný ročník svojej školskej dochádzky ukončiť aj učivom nižšieho ročníka. Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje podľa individuálnych vzdelávacích programov.
Pozitívne pôsobenie žiakov zameriame nielen na vzdelávaciu, ale aj na výchovnú oblasť, vytvárame priestor a možnosti pre organizovanie záujmových a výchovných aktivít.
Základnou podmienkou splnenia týchto cieľov je zabezpečenie personálnych a materiálnych podmienok. Prvoradé sú osobnostné kvality pedagogických zamestnancov a ich dosiahnutý odborný rast, pedagogické aj osobnostné predpoklady, ktorí sú schopní tvorivo pristupovať k vyučovaciemu procesu. Vzdelávajú sa vo využívaní nových spôsobov a metód vyučovania. Súčasťou musí byť aj motivácia pedagogických zamestnancov finančným a morálnym ohodnotením.
- Zameranie školy a stupeň vzdelania
Celkovým zámerom školy je kvalitné poskytovanie základného vzdelania odporujúceho rozvoj osobnosti žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia aj s mentálnym postihnutím, ich príprava na ďalšie vzdelávanie a začlenenie do spoločnosti.
Čo nás čaká?
- Naďalej zvyšovať efektívnosť edukačného procesu prostredníctvom nových inovatívnych foriem a metód práce a pokračovať v skvalitňovaní výučby.
- Stabilizovať pedagogickú základňu na škole prostredníctvom vytvárania lepších pracovných podmienok a ďalších možností profesionálneho rastu zamestnancov školy.
- Modernizovať priestorové a pracovné podmienky školy.
- Skvalitnenie technického vybavenia školy a zmodernizovanie učebných pomôcok na všetky predmety.
- Uchádzať sa o granty v rámci jednotlivých výziev vypracovaním projektov vyhlásených MŠ a inými organizáciami.
- Kvalitnou manažérskou činnosťou zabezpečovať finančné prostriedky na neustálu obnovu a dopĺňanie inventáru modernými učebnými pomôckami i estetického vzhľadu školy a okolia školy.
- Skvalitňovať spoluprácu s rodičmi, inštitúciami a verejnosťou.
- Skvalitňovať a pokračovať v krúžkovej činnosti a mimoškolských aktivitách.
- Profil absolventa:
Osvojené kompetencie žiakov s autizmom alebo ďalšími PVP bez mentálneho postihnutia zodpovedajú profilu absolventa primárneho vzdelávania a profilu absolventa nižšieho stredného stupňa vzdelávania.
Žiak s autizmom alebo PVP s mentálnym postihnutím je pripravený na ďalšie vzdelávanie a prípravu na povolanie v triede s individuálnym vzdelávacím programom v praktickej škole alebo OUv oblasti komunikácie, sociálnych a manuálnych zručností.
Obsah vzdelávania je vytvorený na troch úrovniach. Najnižšia úroveň zahŕňa najnižšie požiadavky z hľadiska obsahu učiva a posledná, určuje najvyššie požiadavky. Pre žiaka v rôznych vyučovacích predmetoch možno určiť rôznu úroveň obsahu vzdelávania.
- Stupeň vzdelania
primárne vzdelávane – 1. stupeň ZŠ bez MP
nižšie stredné vzdelávanie – 2. stupeň ZŠ bez MP
primárne vzdelávanie – 1. – 9. ročník ZŠ pre žiakov s AU alebo PVP s MP
- Pedagogické stratégie
Pedagogické stratégie, ktoré určujú metódy a formy práce na škole sú zamerané na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, t.j. na ich úspešné začlenenie sa do spoločnosti .
Počas celého edukačného procesu využívame prierezové témy ako je dopravná výchova, environmentálna výchova, osobnostný a sociálny rozvoj, ochrana života a zdravia, mediálna výchova, multikultúrna výchova, finančná gramotnosť, regionálna a tradičná výchova.
Podporujeme vyučovanie prostredníctvom netradičných a inovatívnych metód akými sú: projektové vyučovanie /či už tvorbou individuálnych alebo skupinových projektov/, problémové vyučovanie, diskusie, dialógy, vyučovanie zážitkovou formou, vyučovanie v rôznom prostredí.
Klasické vyučovacie hodiny dopĺňame o iné zaujímavejšie formy ako sú: exkurzie, besedy, prednášky, súťaže, výchovné koncerty, kultúrne predstavenia, návštevy pamätných miest, návštevy knižnice, športové aktivity.
Osobnostný a sociálny rozvoj realizujeme stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou individuálnych schopností.
Výchovný poradca a koordinátor prevencie zameriavajú svoju prácu na prevenciu problémového správania žiakov. Systematicky prehodnocujú a hľadajú optimálne riešenie pri vzniku problémového správania a poskytujú odbornú pomoc každému žiakovi, ktorý ju potrebuje.
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:
1. Hodnotenie žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy
- Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole bude poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov s autizmom vychádzame z Metodického pokynu č. 31/2011 na hodnotenie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím ISCED – 1 primárne vzdelávanie,a podľa Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s autizmom č. CD – 2004- 15173/30667-1:095 schválené MŠ SR dňa 10.novembra 2004 a tiež podľa prílohy č. 2 k metodickému pokynu č. 22/2011 Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením.
Pri hodnotení a klasifikácii výchovno-vzdelávacích výsledkov žiaka s autizmom berie učiteľ do úvahy špecifické osobnostné črty žiaka podmienené autizmom, ktoré nie je možné ovplyvniť postupmi využívanými pri motivácii hodnotení a klasifikácií žiakov bez zdravotného postihnutia, ani žiakov s iným druhom postihnutia.
Posúdenie učebných výsledkov žiaka a ich zhodnotenie v súhrnnej kvalifikácii učiteľ dokumentuje objektívne, s prihliadnutím na snaživosť žiaka a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania.
Pri slovnom hodnotení sa využíva hodnotenie dosahovaných výsledkov na základe objektívneho posúdenia ich rozsahu a kvality, neuvádzajú sa nedostatky v učebných výsledkoch žiaka. Výsledky slovného hodnotenia v jednotlivých predmetoch sa vyjadrujú slovne štyrmi stupňami. Stupeň prospechu určí učiteľ, ktorý vyučuje príslušný vyučovací predmet.
Priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastočných výsledkov prejavov žiaka na vyučovacích hodinách, má motivačný charakter. Učiteľ zohľadnuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho aktuálny, psychický a fyzický stav.
Celkové hodnotenie žiaka sa uskutočňuje na konci prvého a na konci druhého polroka, má vyjadriť objektívne zhodnotenie úrovne vedomostí, zručností a návykov žiaka v danom vyučovacom predmete.
Predmetom hodnotenia sú učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými obsahom vzdelávania, osvojené kľúčové kompetencie vymedzené vo vzdelávacom programe žiakov s autizmom so zohľadnením špecifík podmienených zdravotnou diagnózou. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory rozvoja osobnosti žiaka.
Formu hodnotenia je možné po dohode triedneho učiteľa so špeciálnym pedagógom na základe dôvodov hodných zreteľa v priebehu školského roka meniť. Zmena formy hodnotenia a jej odôvodnenie sa zaznamená v IVP. Je nevyhnutné brať do úvahy, že žiak s autizmom môže v jednotlivých predmetoch dosahovať výrazne odlišnú úroveň výchovno-vzdelávacích výsledkov nezávisle od svojich rozumových možností. Môže byť podmienená faktormi, ktoré nie je možné ovplyvniť zvýšením úsilia pedagóga ani žiaka. Pri overovaní nadobudnutých vedomostí sa v jednotlivých predmetoch využíva forma, ktorá nespôsobuje žiakovi s autizmom psychickú ujmu a prostredníctvom ktorej dosahuje lepší výkon, ako by dosiahol pri inej forme.
Je nevyhnutné žiaka s autizmom vopred oboznámiť so spôsobom overovania jeho vedomostí, kritériami pri ňom uplatňovaných a upresnením rozsahu učiva, z ktorého bude skúšaný a náležitosti, s ktorými bol oboznámený, dodržať.
- Hodnotenie pedagogických zamestnancov
Vedenie školy hodnotí výsledky, kvalitu a náročnosť výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti, mieru osvojenia si a využívania profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov. Hodnotenie vychádza zo systému kritérií, na základe ktorých manažment školy motivuje a oceňuje pedagogických zamestnancov za dosiahnuté výsledky, kvalitu plnenia úloh ako aj vykonávanie prác nad rámec jeho pracovných povinností.
Hodnotenie zamestnancov sa zakladá na hodnotení:
- Kontrolnej činnosti s cieľom získať spätné informácie o úrovni výchovy a vzdelávania, analýzy daného stavu:
-kontrola písomnej a triednickej dokumentácie
-kontrola úrovne hodnotenia a klasifikácie žiakov
-uplatňovanie netradičných metód na vyučovaní
-riešenie výchovných problémov
-dôsledné plnenie úloh triedneho učiteľa
- Pozorovania (hospitácie)
- Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, monitor, žiacke súťaže, reprezentácia školy a pod. )
- Sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
- Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
- Hodnotenia učiteľov žiakmi
- Hodnotenia učiteľov rodičmi
- Vypracovanie a spoluúčasť na vypracovaní projektov
- Úspešná realizácia projektov
- Realizácia mimoškolských aktivít – súťaže, výstavy, exkurzie, vydávanie školského časopisu a iné.
- Aktivita a ochota pomôcť, spolupráca
- Vzdelávanie a kariérny rast
Pedagogickému zamestnancovi môže byť udelené morálne ocenenie za celoživotnú prácu a mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchove a vzdelávaní, humánny a tvorivý prístup vo výchovno-vzdelávacom procese.
- Hodnotenie školy
Na hodnotenie školy používame dotazníky, ktoré zadávame rodičom, žiakom a učiteľom. Našou snahou je získať spätnú väzbu na kvalitu školy rozhovormi s rodičmi, žiakmi a verejnosťou.
Otázky zameriame na možnosť skontaktovania sa so školou, dostatok informácií o škole, spokojnosť s prácou učiteľov, hodnotením žiakov a klasifikáciou, a možnosti voľnočasových aktivít pre žiakov, záujmovú činnosť, výlety, exkurzie a spoločné akcie organizované školou.
Okrem uvedeného sa zameriavame na pravidelné monitorovanie:
- podmienok vo výchovno-vzdelávacom procese,
- spokojnosti s prácou učiteľov a vedením školy
- prostredia – klímy školy
- priebehu vzdelávania – vyučovacieho procesu, inovatívnych metód a foriem vzdelávania
- úrovne podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- výsledkov vzdelávania
- úrovne výsledkov práce školy
Kritériom pre nás je:
- spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov
- kvalita výsledkov
Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:
- komunikácia s rodičmi, žiakmi, zriaďovateľom, médiami, blízkou verejnosťou
- analýza úspešnosti žiakov na súťažiach
- SWOT analýza
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti.
- Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe.
- Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení na zlepšenie.
- Školský učebný plán
Učebný plán pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi poruchami bez MP
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia oblasť
Vyučovací predmet
Počet hodín
Prípr. r.
1. roč.
2. roč.
3. roč.
4. roč.
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
2
9
8
7
7
anglický jazyk
3+1
3+1
Matematika a práca s informáciami
matematika
3+1
4
4
4
4
informatika
1
1
Človek a príroda
prvouka
1
2
prírodoveda
1
2
fyzika
chémia
biológia
Človek a spoločnosť
vlastiveda
1
2
dejepis
geografia
občianska náuka
Človek a hodnoty
etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo
1
1
1
1
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
1+1
+1
+1
1
1
technika
Umenie a kultúra
hudobná výchova
1
1
1
1
1
výtvarná výchova
1
2
2
1
1
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
Špeciálnopedagogická podpora
Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností
7
2
2
2
2
Rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie
1
1
1
1
1
Základ
18
23
23
26
28
Voliteľné hodiny
2
1
1
1
1
Spolu
20
24
24
27
29
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia oblasť
Vyučovací predmet
Počet hodín
5.
roč.
6. roč.
7. roč.
8. roč.
9. roč.
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
5
5
4+1
5
5
anglický jazyk
3
3+1
3+1
3+1
3+1
Matematika a práca s informáciami
matematika
4+1
4+1
4+1
4+1
5
informatika
1
1
1
1
Človek a príroda
prvouka
prírodoveda
fyzika
2
1
2
1+1
chémia
2
2
1+1
biológia
2
1
2
1
1+1
Človek a spoločnosť
vlastiveda
dejepis
1
1
1
1
2
geografia
2
1+1
1
1
1
občianska náuka
1
1
1
1
Človek a hodnoty
etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo
1
1
1
1
1
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
technika
1
1
1
1
1
Umenie a kultúra
hudobná výchova
1
1
1
1
výtvarná výchova
1
1
1
1
1
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
Špeciálnopedagogická podpora
Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností
2
1
1
1
1
Rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie
Základ
26
26
27
28
26
Voliteľné hodiny
1
3
3
2
4
Spolu
27
29
30
30
30
Poznámky/ bez MP/
- Vyučovacia hodina má 45 minút. Škola si môže členiť vyučovacie hodiny do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami.
- V individuálnych prípadoch vydaním rozhodnutia riaditeľky školy možno oslobodiť žiaka od vzdelávania sa v jednotlivých vyučovacích predmetoch alebo ich častí. Pri rozhodnutí riaditeľa sa vychádza z odporúčania CŠPP, žiadosti zákonného zástupcu žiaka a vyjadrenia pedagogickej rady.
- Druhý cudzí jazyk v 7. až 9. ročníku je možné pre žiaka zaviesť v rámci školského vzdelávacieho programu ako voliteľnú hodinu, a to na základe odporučenia CŠPP.
- Vyučovací predmet pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
- Vo vyučovacom predmete technika riaditeľka školy zohľadní personálno-odborné a materiálno-technické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.
- Vyučovací predmet výtvarná výchova je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
- Voliteľné hodiny využívame na vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov v štátnom vzdelávacom programe.
- V prípade, ak poradenské zariadenie odporučí, že konkrétny žiak nepotrebuje niektorý zo špecifických vyučovacích predmetov, musí o tom vydať písomné vyjadrenie, ktoré škola vedie ako prílohu v Návrhu na vzdelávanie dieťaťa alebo žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v materskej škole, základnej škole, strednej škole a v špeciálnej škole. Hodiny určené na výučbu špecifického vyučovacieho predmetu, ktorý podľa písomného vyjadrenia poradenského zariadenia žiak nepotrebuje, škola použije na výučbu: a) iných špecifických vyučovacích predmetov alebo b) vyučovacích predmetov, v ktorých žiak vzhľadom na zdravotné znevýhodnenie nemôže primerane napredovať, čo musí byť zaznamenané v jeho individuálnom vzdelávacom programe.
ISCED 1:
Učebný plán pre žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
Príp. roč.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
2
2
2
2
2
5
5
5
5
5
Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností
8
7
8
8
7
4
4
2
2
2
Rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie
1
1
1
1
1
Matematika a práca s informáciami
Matematika
3
3
4
4
4
4
4
4
4
4
Informatika
1
1
1
Človek a príroda
Vecné učenie
1
1
1
Fyzika
1
1
1
Chémia
1
Biológia
1
1
1
Človek a spoločnosť
Vlastiveda
2
3
3
Dejepis
1
1
1
Geografia
1
1
1
Občianska náuka
1
1
1
Človek
a hodnoty
Etická výchova/ náboženská výchova/náboženstvo
1
1
1
1
1
Človek a svet práce
Pracovné vyučovanie
1
+1
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
2
+2
Umenie a kultúra
Hudobná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Výtvarná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Zdravie a pohyb
Telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
Základ
19
20
22
22
22
23
23
24
24
25
Voliteľné hodiny
1
2
2
2
2
2
2
2
2
2
Spolu
20
22
24
24
24
25
25
26
26
27
Poznámky /s MP/
1. Vyučovacia hodina má 45 minút. S prihliadnutím na osobitostí žiakov so zdravotným znevýhodnením si škola môže uplatniť aj iné spôsoby organizácie vyučovania, a to členením do kratších časových úsekov, zaraďovaním a organizovaním prestávok, blokovým vyučovaním a inými organizačnými formami.
2. Pracovné vyučovanie je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch.
3. Výtvarnú výchovu je možné vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
4. Voliteľné hodiny škola využije na rozšírenie a prehĺbenie obsahu predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.
Prílohy školského vzdelávacieho programu
- Učebné osnovy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia
- Učebné osnovy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím
Vypracovala Mgr. Miriam Duchoňová, riaditeľka ZŠ pre žiakov s autizmom