• Novinky z našej školy

• Návšteva stolárskej dielne

Dňa 26.4.2017 sa chlapci z II. stupňa variantu A zúčastnili exkurzie v stolárskej dielni, ktorá je centrom odbornej prípravy Strednej odbornej školy v Považskej Bystrici. Žiaci sa mali možnosť oboznámiť s pracovnými strojmi, prípravou materiálu – dreva, odbornými pracovnými postupmi pri výrobe dverí, ale aj drevenými spojmi pod odborným vedením p. zástupcu riaditeľa pre praktické vyučovanie Ing. Jánom Bednárom a majstra odbornej prípravy. Mali možnosť sa oboznámiť nielen s vybavením stolárskej dielne, ale aj s inými odbornými učebňami pripravujúcich budúcich murárov, inštalatérov, montérov suchých stavieb. Najviac sa chlapcom páčila praktická úloha – upevnenie skrutiek podľa zadaných parametrov, za ktorú boli odmenení sladkou odmenou.

• Exkurzia Považská knižnica

V mesiaci apríl sme absolvovali exkurziu v Považskej knižnici v Považskej Bystrici. Boli sme rozdelení na dve skupiny - piataci, šiestaci a siedmaci, ôsmaci, deviataci. Vďaka paniam knihovníčkam sme sa dozvedeli o histórii slovenských hradov. Niektoré sme osobne poznali, iné boli pre nás nové. Na koniec sme vo dvojiciach skladali hrady. Prví boli ocenení krásnymi knižnými darmi. Ďalší odchádzali so sladkou cenou útechy.

• Deň ZEME

21.4.2017 sme sa zišli v škole, aby sme oslávili Deň Zeme. Prvé dve hodiny sme tvorili plagáty s tematikou Dňa Zeme, rozprávali sme sa o ochrane nášho životného prostredia, aby sme všetci dýchali čerstvý vzduch, pili čistú vodu a jedli zdravé potraviny. Potom sme vyšli do okolia školy a skrášlili ho, každý podľa svojich možností – zberom odpadkov, vyčistením chodníčkov, ale aj úpravou skaliek. Počasie nám prialo.

Enviromentálne aktivity Deň vody 22.3.2017

Pani učiteľka Čičková si pripravila zaujímavé pokusy, informácie, ale aj pracovné listy pre nás, žiakov II. stupňa. Dozvedeli sme sa, koľko vody sa minie v domácnosti, aké je zloženie vody na planéte Zem, ale aj sme si pripomenuli kolobeh vody v prírode. Na pokuse sme zistili, ako pijú vodu snežienky, ako sa čistí voda, ale poniektorí spolužiaci ochutnali sladkú, slanú vodu. Prišli na to, že najlepšie im chutí čistá voda. Aktivity sa nám veľmi páčili a ďakujeme za veľa zaujímavých informácií.

• Návšteva MG Art galérie v Považskej Bystrici

Dňa 16.1.2017 sme navštívili MG Art galériu v Považskej Bystrici. Stretli sme sa s tvorcom výstavy, sklárskym výtvarným umelcom p. Šípošom, ktorý sa pravidelne sa zúčastňuje na domácich i medzinárodných sklárskych sympóziách. Ten žiakom a žiačkam z II.stupňa variantu A odprezentoval jednotlivé vystavené diela. Medzi nimi sme mohli nájsť sklenenú sošku OTO, ktorou oceňovali najlepšie osobnosti televíznej obrazovky, dekoratívne predmety, poháre, ale aj obrazy. Druhá časť pobytu v galérii bola spojená s tvorivými dielňami, kde si žiaci pod odborným vedením vyskúšali techniku gravírovania do skla. Veď pán Šípoš pôsobil aj ako pedagóg . Bola to zaujímavá výstava. Niektorých žiakov oslovila natoľko, že aj na hodinách pracovného vyučovania pokračovali v zdokonaľovaní sa v technike gravírovania.

• Tvorivá dielnička

Dňa 28.11.2016 sa chlapci z II. stupňa variantu A zúčastnili Tvorivej dielničky v ZUŠ I.W.Kráľa v PovažskejBystrici. Pod odborným vedením p. učiteľa výtvarného odboru Jozefa Pobočíka sa snažili vymodelovať betlehém z hliny, čo sa im aj podarilo. Mali ste možnosť ho vidieť vo vianočnom období v prízemných priestoroch našej školy.

• Netradičná módna prehliadka

2.12.2016 zorganizovala ZUŠ I.W.Kráľa netradičnú módnu prehliadku, ktorú navštívili deviataci. Boli na nej prezentované módne doplnky, ale aj celé kolekcie z dielne detí, stredoškolákov. Prehliadka mala aj výchovný charakter – poukazovala na to, že módny priemysel je druhý najšpinavší na svete, to znamená, že znečisťuje životné prostredie. Mali by sme sa zamyslieť, či potrebujeme toľko oblečenia, či sa dá ešte zrecyklovať, teda na niečo použiť. Ak si chceš ešte niečo o tom prečítať, skús do vyhľadávača zadať hnutie „Fashion Revolution“, do ktorého je zapojených veľa známych ľudí ako napríklad Adela Banášová, Maroš Kramár, Veronika a Daniela Nízlové .

• Návšteva ZUŠ I.W.Kráľa Považská Bystrica

1.12.2016 sme navštívili ZUŠ I.W.Kráľa Považská Bystrica. Traja najúspešnejší žiaci z IX. B triedy boli pozvaní na slávnostné vyhopdnotenie výtvarnej súťaže pre deti a mládež MŠ, ZŠ, ZŠŠ, DeD ,,Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany", spojené s vernisážou. Ocenení siprevzali hodnotné ceny z rúk Ing. jozefa Smatanu, prtednostu Okresného úradu považská Bystrica. Víťazná práca Lenky Labudíkovej postupuje do celoslovenského kola.

• Súťaž o najkrajšie jabĺčko

Dňa 27.10.2016 na našej škole prebiehala súťaž „ O najkrajšie jablko“. Pre žiakov Praktickej školy boli pripravené rôzne zábavné aktivity. Spoločne sme si pripravovali jablkovo – škoricový čaj, ktorý dobre padol po výbornom narodeninovom zákusku, ktorým nás pohostil náš spolužiak. Za najkrajšie jablká a jablkové aktivity žiaci dostali sladkú a vitamínovú odmenu.

• Hipterapia žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom

Hipoterapia

26.10.2016 žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom spolu so svojimi pedagógmi strávili zaujímavé dopoludnie na hipoterapii v DSS Nádej v Dolnom Lieskove. Deti sa na koníky tešili, aj tie najmenej odvážne si aspoň na chvíľu vysadli na chrbát koňa. Pomáhali im pri tom skúsené tety terapeutky. Krásna jesenná príroda a vydarené počasie prispeli k príjemnej atmosfére celej akcie. Na záver deti odmenili koníky za ich prácu sladkou mrkvičkou a jabĺčkami.