Profil a história školy
História školy
História školy
Kapitoly dejín našej školy sa začali písať 14. 09. 1959, kedy bola škola založená ako Osobitná škola v Považskej Bystrici. Jej založenie vyplývalo z potreby školy špeciálneho druhu v celom bývalom považskobystrickom okrese.
Žiaci s mentálnym postihnutím boli umiestňovaní v základných školách klasického typu, kde zákonite zlyhávali, pretože nezvládali vysoké nároky, ktoré boli kladené na nich vo výchovno-vzdelávacom procese .
Veľkou propagátorkou potreby založiť osobitnú školu v okrese Považská Bystrica bola Mgr. Ľudmila Drábová, ktorá sa neskôr stala i riaditeľkou novo založenej školy.
Najskôr bola vytvorená malotriedna škola s jednou triedou a vyučovanie sa uskutočňovalo v upravenom rodinnom dome. S pribúdajúcimi žiakmi narastal i počet tried, ale podmienky pre riadny vyučovací proces boli nevyhovujúce. Priestory školy sa postupne rozširovali do ďalších rodinných domov, upravených na učebne a dielne. Pribúdal i personál školy a 16. 10. 1961 sa škola stala i internátnou. Internát a nové priestory školy boli umiestnené v jednom z rodinných domov na ulici Ladislava Lečku. Internát mal kapacitu 20 miest. Neskôr bol premiestnený na ulicu Slovenských partizánov.
Komplex rodinných domov slúžiacich škole bol v nevyhovujúcom stave a i napriek prísľubom na výstavbu novej školy ako zariadenia s komplexnou vybavenosťou pre výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihnutím, sa nenašli prostriedky na jej výstavbu. Zariadenie učební bolo fyzicky zastarané, prevládal akútny nedostatok učebných pomôcok a učebníc. Práca v takomto prostredí bola náročná na kvality učiteľského zboru i pre jeho vedenie.
Skvelými organizačnými schopnosťami však dokázala Mgr. Drábová usmerniť a motivovať svojich spolupracovníkov ku kvalitným výkonom a k plnohodnotnej kompenzácii nedostatkov prostredia a finančnej podpory zo strany odboru školstva.
Po dlhých peripetiách sa jej nakoniec podarilo vybojovať zahájenie výstavby novej školy, ktorá bola umiestnená na novopostavenom sídlisku SNP v Považskej Bystrici. Bol naprojektovaný celý komplex budov, patriacich škole, ktorý mal obsahovať výučbovú časť, dielenskú časť, jedáleň s kuchyňou, telocvičňu a internát. Výstavba novej školy trvala viac ako desať rokov, ale pre nedostatok finančných prostriedkov nebola zrealizovaná v plnom rozsahu. Plány sa permanentne menili a cena stavebných prác bola každoročne vyššia.
V roku 1987 bola stavba odovzdaná do užívania s mnohými úpravami oproti pôvodnému plánu, a tak nakoniec z celého komplexu budov, ktorý mal pozostávať z piatich navzájom prepojených budov, boli postavené len tri budovy – učebňová časť, dielenská časť a kuchyňa s jedálňou. Tieto budovy boli upravené oproti pôvodným plánom tak, aby mohla škola plniť svoju funkciu. Škola bola postavená bez internátu. V tom čase sme mali internát prenajatý na ulici Slovenských partizánov.
Riaditeľom školy od roku 1981 bol PhDr. Pavol Kvaššay . Od roku 1991 bola menovaná riaditeľkou školy Mgr. Viera Krajčovičová až do roku 1996. V roku 1996 do tejto funkcie výberovým konaním nastúpila Mgr. Lýdia Turičíková .Vo funkcii zotrvala až do roku 2009. Od septembra 2009 do júna 2016 bol riaditeľom školy Mgr. Dušan Saksa. Od júla 2016 sa riaditeľkou školy stala Mgr. Darina Pristachová.
V budove novej školy sa nachádzalo 16 tried, dve spoločenské miestnosti, nebola vybudovaná telocvičňa, ani internát pre internátnych žiakov. Aj napriek už spomenutým nedostavaným častiam školy sa v mnohom vylepšili podmienky pre vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím. Škola bola vybavená novými učebnými pomôckami, ktoré boli umiestnené v kabinetoch, dielňami pre dievčatá a chlapcov na vyučovanie pracovného vyučovania a krásnym veľkým pozemkom okolo školy, slúžiacim na telesnú výchovu, pozemok na pracovné vyučovanie a oddychové časti pre deti v školskom klube a internáte školy. Žiaci mali možnosť stravovania sa v novej školskej jedálni .
Triedy boli priestranné a plne vyhovovali podmienkam vzdelávania našich žiakov.
V špeciálnej základnej škole sú žiaci zaradení do tried, v ktorých sa vzdelávajú podľa variantu „A“ (s ľahkým mentálnym postihnutím), podľa variantu „B“ (so stredným stupňom mentálneho postihnutia) a podľa variantu C ( s ťažkým stupňom mentálneho postihnutia a s viacnásobným postihnutím, s individuálnym vzdelávacím programom ).
V roku 2001 bola na škole zriadená špeciálnopedagogická poradňa – dnes centrum špeciálnopedagogického poradenstva, kde pracuje špeciálny pedagóg, psychológ, sociálny pedagóg a špeciálny pedagóg – fyzioterapeut. Poradňa zabezpečuje svoje služby celému okresu Považská Bystrica a podľa požiadaviek zákonných zástupcov klientov presahuje pôsobnosť poradne i do iných okresov. Poradňa poskytuje služby zdravotne znevýhodneným deťom a žiakom od 1 roku do ukončenia prípravy na povolanie. Veľmi významnú úlohu zohráva poradenské zariadenie v diagnostike zdravotného znevýhodnenia, v zmierňovaní a odstraňovaní rôznych porúch formou reedukačných cvičení, ale i pomoci deťom pri výchovných problémoch.
V roku 2002 sa súčasťou školy stala Praktická škola, v ktorej sa vzdelávajú žiaci, ktorí ukončia povinnú školskú dochádzku a nemôžu pokračovať na OU. Praktická škola pripravuje žiakov na samostatný život, na sebaobslužné a praktické činnosti, predovšetkým na domáce práce s ktorými sa žiaci stretnú po ukončení vzdelávania na uvedenom type školy.
Od roku 2003 sa na škole začali vzdelávať žiaci postihnutí autizmom s mentálnym postihnutím.
V roku 2004 bola škola vďaka projektu INFOVEK I.- „Počítače pre školy“ vybavená počítačovou učebňou, ktorá sa využíva na výučbu viacerých predmetov - fyzika, chémia, slovenský jazyk, matematika, geografia, dejepis a iných predmetov. Táto učebňa slúži i na mimoškolskú záujmovú činnosť - počítačové krúžky, ako aj na ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov školy . Trieda je pripojená na Internet a tak môžu učitelia, ale aj žiaci získavať najnovšie informácie potrebné pre ich ďalší rast.
V tomto roku sa nám podarilo vybudovať a slávnostne uviesť do prevádzky výťahovú plošinu na prvé poschodie budovy školy. Plošina výrazne pomohla rodičom imobilných žiakov dopraviť do tried na vyučovací proces. Spolu s výťahom sme vybudovali aj nájazd spolu s prístreškom.
V septembri 2005 v rámci spolupráce učiteľov základných škôl vzdelávajúcich žiakov so zdravotným znevýhodnením nás navštívili kolegovia z Fínska, Poľska, Rakúska a Slovenska. Hostia sa zaujímali o metódy, formy a podmienky vzdelávania žiakov s mentálnym postihnutím. Prezreli si školu a vybavenie tried. Došlo k vzájomnej výmene skúseností. Hostia boli veľmi spokojní, odchádzali s nadšením.
Jún, júl, august 2008 – Odovzdanie prenajatých priestorov internátu na Partizánskej ulici a presťahovanie internátu do nových prerobených priestorov v prízemí budovy školy v časti dielní. Po dlhodobej snahe sa nám konečne podarilo vybudovať v škole školský internát.Za pomoci rodičov a zamestnancov sme sa vysťahovali z internátu na Partizánskej ceste. Deti už nemuseli ráno zavčasu vstávať a večer po tme sa vracať na internát do mesta. Tešili sa najmä tí, ktorí si radi pospia.
V septembri 2008 začíname s vyučovaním žiakov v prípravnom ročníku. V prípravnom ročníku sa vzdelávajú žiaci s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Päť žiakov sa denne vyučuje 4 hodiny a získavajú základy pre vzdelávanie v základných školách. Rodičia sú veľmi spokojní, sú nám vďační za prípravu detí do školy.
Rodičia konečne vyhrali boj s Ministerstvom školstva SR. Dostali sme zelenú na slávnostné otvorenie ZŠ pre žiakov s autizmom ( druhé štátne zariadenie na Slovensku) pre 13 žiakov. Táto udalosť sa nám podarila 2.9.2010.
Vznik troch tried pre žiakov s autizmom. 8 žiakov bez mentálneho postihnutia v dvoch triedach a 5 žiakov v jednej triede s mentálnym postihnutím. Vzdelávanie zabezpečujú 3 panie učiteľky a tri asistentky učiteľa na plný úväzok a dve p. učiteľky ( matematika, fyzika a anglický jazyk) na kratší pracovný úväzok.
Vznik viacerých organizačných zložiek na škole si vyžiadal aj premenovanie školy na Spojená škola internátna s organizačnými zložkami: Špeciálna základná škola internátna, ZŠ pre žiakov s autizmom, Praktická škola. Súčasťami školy sú: centrum špeciálnopedagogického poradenstva, školský klub detí, školský internát a školská jedáleň. Ku tejto zmene sme museli pristúpiť od 01.10.2010.
Od septembra 2011 sme uvažovali o nadviazaní kontaktu s nejakou školou z Českej republiky. Vyhrala Praktická škola s Mateřskou vo Vsetíne. V apríli 2012 sme sa vybrali do Vsetína a vedeniu školy sme predložili návrh na vzájomnú spoluprácu. Vedenie školy súhlasilo a odvtedy sa vzájomne navštevujeme pri rôznych školských, ale i mimoškolských akciách.
1.09.2014 sme otvorili ďalšiu organizačnú zložku školy – Špeciálnu materskú školu pre deti s mentálnym postihnutím a pre deti s autizmom. O vznik tejto organizačnej zložky sa opäť zaslúžili rodičia, ktorí nás žiadali o zriadenie ŠMŠ pre zdravotne znevýhodnené deti. ŠMŠ sme otvorili pre 8 detí – 6 detí s autizmom a dve deti s mentálnym postihnutím. Kapacita škôlky je 16 detí.
Október 2017 dátum, na ktorý čakáme už rok. Začiatok realizácie projektu vyhláseného Ministerstvom životného prostredia SR pod názvom „Zníženie energetickej náročnosti verejných budov – Spojená škola internátna Považská Bystrica. V rámci projektu zatepľujeme budovu školy, strechu, vymieňame okná a dvere, regulujeme kúrenie a vymieňame žiarovky a žiarivky za úsporné. Projekt sme ukončili kolaudáciou 30.04.2018. Všetci sa tešíme z vynovenej a zateplenej budovy.
Premeny školy v kocke
r. 1959 – založenie školy
r. 1987 – presťahovanie školy do nových priestorov
r. 2000 – rekonštrukcia strechy (pokrytie sedlovou strechou)
r. 2001 – zriadenie Špeciálno-pedagogickej poradne
r. 2002 – otvorenie Praktickej školy
– rekonštrukcia vodovodných rozvodov
r. 2004 – zriadenie bezbariérového prístupu - výťah pre imobilných žiakov
– zateplenie severnej strany výukovej časti školy
– rekonštrukcia fasády školy
– vybavenie školy počítačovou miestnosťou napojenou na internet Infovek I.
r. 2008 – otvorenie Prípravného ročníka (pre deti s odloženou školskou dochádzkou)
– vybudovanie internátu v priestoroch školy
- zriadenie druhej počítačovej učebne
r. 2010 - otvorenie Základnej školy pre žiakov s autizmom
- zmena názvu školy na Spojená škola internátna s organizačnými zložkami:
Špeciálna základná škola internátna, Základná škola pre žiakov s autizmom,
Praktická škola.
Súčasťou školy je Centrum špeciálnopedagogického poradenstva, školský
internát, školský klub detí a školská jedáleň.
r. 2014 - zriadenie tabletovej učebne s interaktívnou tabuľou
- prestavba školskej kuchynky na bezbariérovú spojenú s výmenou okien
- otvorenie Špeciálnej materskej školy
r. 2015 – vybudovanie šikmej výťahovej plošiny z prvého poschodia na druhé ,
- vybudovanie bezbariérových prístupov v celej budove školy
r. 2016 - prestavba žiackych WC na 1. pochodí
- zriadenie fyzioterapeutickej miestnosti
- vymaľovanie 1. poschodia
- položenie liatej podlahy v školskej jedálni
r. 2017 - prestavba žiackych WC na druhom poschodí
- položenie liatej podlahy v troch učebniach
r. 2018 – prestavba ostatných WC na škole
- vymaľovanie 2. pochodia a prízemia budovy školy