- Organizačný poriadok
- Štatút 2019
- Štatút SŠ - Dodatok č. 1
- Pracovný poriadok pre zamestnancov
- Vnútorný poriadok školy
- Organizačná smernica o organizovaní školských výletov, exkurzií a vychádzok
- Smernica o podávaní, prijímaní, evidovaní a vybavovaní sťažností
- Vnútorná smernica o záujmovej činnosti
- Postup pri sprístupňovaní informácií
- Stravovací poriadok
- Pravádzkový poriadok pre zariadenia školského stravovania
- Finančné limity na stravu
Vnútorná smernica o záujmovej činnosti
Vnútornú smernicu o záujmovej činnosti v Spojenej škole internátnej vydáva riaditeľka školy. Smernica slúži pre vnútornú potrebu školy.
Táto smernica je vydaná v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) v znení neskorších predpisov, zákonom č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a § 10 a § 13 ods. 2 nariadenia vlády SR č. 2/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre základné školy, stredné školy, strediská praktického vyučovania, základné umelecké školy a školské zariadenia v znení neskorších predpisov.
Úvodné ustanovenia
Táto smernica upravuje
a/ záujmové vzdelávanie - činnosti, ciele záujmovej činnosti
b/ organizáciu záujmových činnosti na škole
b/ postup pri použití a zúčtovaní finančného príspevku štátu na záujmové vzdelávanie
prostredníctvom vzdelávacích poukazov.
Článok 1
Záujmové vzdelávanie a ciele záujmovej činnosti
Kvalitná výchova vo voľnom čase má výrazný preventívny význam, všetky aktivity sú nešpecifikovanou primárnou prevenciou podporujúcou zdravý životný štýl. Osvojovanie pozitívneho sociálneho správania sa prostredníctvom zmysluplného využívania voľného času vedie k dodržiavaniu určitých spoločenských pravidiel, k zdravému rozvoju osobnosti žiaka, k zodpovednosti za seba a svoje správanie.
SŠI ponúka zážitkové záujmové vzdelávanie a výchovu, rozširuje spontánne aktivity, rozširuje príležitostné výchovné, vzdelávacie a záujmové činnosti. Ponúka a uskutočňuje pravidelnú výchovnú, vzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť.
Hlavný cieľ
Hlavným cieľom záujmového vzdelávania je harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa s rešpektovaním jeho individuality v bezpečnom a priateľskom prostredí mimo vyučovania.
Cieľom je:
- podporovať záujmy, rozvíjať schopností detí
- rozvíjať spoluprácu s rodičmi, verejnosťou a školami v meste
- zlepšiť estetiku prostredia a jeho okolia
- ponúkať rôzne aktivity cieľovým skupinám a prebúdzať u nich záujem sa do týchto aktivít zapájať, prípadne sami si aktivity pripravovať a organizovať
- učiť žiakov rozlišovať pasívne a aktívne trávenie voľného času
- spolupodieľať sa na prevencii sociálno-patologických javov a pomáhať rozvíjať zdravý životný štýl.
Článok 2
Organizácia záujmových činností na škole
- Záujmové vzdelávanie- činnosti je výchovno-vzdelávacia činnosť vo voľnom čase žiakov, zameraná na individuálny rozvoj osobnosti dieťaťa. Podporuje utváranie vzťahu k pozitívnemu tráveniu voľného času, aktívnemu oddychu, rozvoju jeho talentu.
- Je pravidelná záujmová činnosť organizovaná pedagogickými zamestnancami školy pre žiakov školy v rozsahu najmenej 60 hodín v školskom roku, evidovaná v predpísanej pedagogickej dokumentácii „Záznamy o práci v záujmovom útvare“.
- Uskutočňuje sa v čase mimo vyučovania a výchovnej činnosti školského klubu detí, vo voľnom čase žiakov v priestoroch školy i mimo školy, podľa druhu záujmovej činnosti.
Zabezpečovanie záujmovej činnosti v ŠMŠ len v popoludňajších hodinách po odpočinku, ktorý musí trvať minimálne 30 minút.
- Považuje sa za poskytnutú aj v prípade ospravedlnenej neprítomnosti žiaka.
- Jedna hodina záujmového vzdelávania trvá 60 minút.
- Spojená škola internátna do piatich dní od začiatku školského roka zverejní ponuku záujmového vzdelávania, aby si žiaci podľa svojho záujmu mohli vybrať krúžok a prihlásiť sa naň.
- Odporúčaný počet žiakov v záujmovom útvare sa pohybuje od 4 do 12 žiakov.
- Pri ospravedlňovaní neúčasti žiaka sa postupuje tak, ako pri ospravedlňovaní neúčasti žiaka v škole. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka na záujmovom vzdelávaní považuje najmä choroba žiaka, prípadne lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine žiaka alebo účasť žiaka na súťažiach.
9. Vedúci záujmového útvaru eviduje predpísanej pedagogickej dokumentácii všetky zmeny,
prírastok, úbytok žiakov, prerušenie zo zdravotných dôvodov, presťahovanie a pod.
10. Útvary záujmového vzdelávania vedú interní, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady.
11. Riaditeľ Spojenej školy internátnej môže za vedenie záujmových útvarov použiť uvedené
formy odmeňovania:
- Dohoda o pracovnej činnosti
- Mimoriadna odmena za výkon práce nad rámec pracovného času
Článok 3
Vzdelávací poukaz
Vzdelávací poukaz reprezentuje osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre jedného žiaka školy.
- Potvrdený riaditeľkou školy, vydáva škola svojim žiakom na začiatku školského roka najneskôr do 10. septembra.
- Prijatie poukazu podpisuje zákonný zástupca neplnoletého žiaka.
- Žiak odovzdáva poskytovateľovi ( škole, prípadne inému poskytovateľovi/, ktorý ho prijal na záujmové vzdelávanie, v termíne do 25. septembra.
- Protokol vzdelávacích poukazov o vydaní a prijatí, ktorý je vygenerovaný z centrálnej databázy Ministerstva školstva SR zašle riaditeľ školy opečiatkovaný a podpísaný svojmu zriaďovateľovi do 30. septembra.
- Za administráciu vzdelávacích poukazov zodpovedá zástupkyňa riaditeľa školy v spolupráci s riaditeľom školy.
- Spojená škola internátna v Považskej Bystrici ako poskytovateľ vzdelávania postupuje pri administrácii vzdelávacích poukazov pomocou internetovej aplikácie na adrese www.vykazy.sk, v časti vzdelávacie poukazy.
- Finančné prostriedky na vzdelávacie poukazy sa poskytujú na kalendárny rok.
- Zriaďovateľ oznámi výšku príspevku na vzdelávacie poukazy na nový školský rok najneskôr do 30. októbra bežného kalendárneho roka.
- Poskytovateľ záujmového vzdelávania SŠI v Pov. Bystrici použije finančný príspevok na financovanie nákladov súvisiacich so zabezpečovaním záujmového vzdelávania.
10. Finančný príspevok poskytnutý na záujmové vzdelávanie podlieha zúčtovaniu. Zúčtovanie sa uskutočňuje prostredníctvom zriaďovateľa.
11. Podklady k zúčtovaniu finančného príspevku poskytne škola svojmu zriaďovateľovi.
12. Pri zúčtovaní finančného príspevku na záujmové vzdelávanie sa zohľadnia finančné prostriedky len pre žiakov, ktorým bola poskytnutá záujmová činnosť v rozsahu najmenej 60 hodín v školskom roku.
V Považskej Bystrici 26.08.2016
Vypracovala: Mgr. Darina Pristachová
Mgr. Darina Pristachová riaditeľka školy